Obama'ya birinci yıldönümünde seçim hüznü

Obama'ya birinci yıldönümünde seçim hüznü
Obama'ya birinci yıldönümünde seçim hüznü

Aşırı kiloları bile malzeme yapılan Christie, New Jersey?de Demokrat rakibini yendi. FOTOĞRAF: AP

NEW YORK - ABD’de Demokrat Barack Obama’nın başkan seçilmesinden bir yıl sonra yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçiler iki kritik eyalet valiliğini kazandı. Cumhuriyetçi-muhafazakâr çevreler, ara seçimleri, ekonomik kriz ve sağlık reformu tartışmalarıyla başı belada olan Obama’nın ‘performansına ilişkin referandum’ diye sunuyordu. Demokrat siyah liderin bizzat kampanya yürüttüğü Virginia ve New Jersey eyaletlerinde valilikten Demokratlar gitti, Cumhuriyetçiler geldi.
Üç kez üst üste görev yapmama kuralını değiştirtip kampanyasına 100 milyon dolar harcayan Cumhuriyetçi multimilyoner Michael Bloomberg, yüzde 51 oranıyla üçüncü kez New York Belediye Başkanı seçilse de, Demokrat rakibi William Thompson’ı kılpayı farkla geçebildi. Obama’nın tesellisi, New York ve Kaliforniya eyaletlerinde iki boş Kongre sandalyesini Demokratların kazanması ve Pennsylvania eyaletinin 1969’da ırkçı isyana sahne olmuş York kentinde, Demokrat kadın aday Kim Bracey’nin ilk siyah belediye başkanı seçilmesi oldu. Cumhuriyetçi Chris Christie New Jersey’de dört, Bob McDonnell Virginia’da 18 puan farkla Demokratları valilikten etti. 12 yıldır Demokrat valiye emanet Virginia, geçen yıl 40 küsur yıldır ilk kez bir Demokrat başkan adayını destekleyerek, Obama’nın seçilmesine yardım etmişti. Demokratların kalesi New Jersey’de ise Demokrat Vali ve eski Goldman Sachs yöneticisi Jon Corzine’nin Christie’ye saldırılarını eski Başkan George W Bush ile yakınlığı, kürtaj ve sağlık reformu karşıtlığıyla sınırlı tutmayıp, aşırı kilolarıyla da alay etmesi etkili oldu. 
Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC) Başkanı Michael Steele, sonuçları ‘Obama ve Demokrat Parti’ye ağır darbe’ diye nitelerken, Cumhuriyetçi Valiler Birliği, gelecek yılki Kongre ara seçimleri için güç kazandıkları yorumunu yaptı. Beyaz Saray ise sonuçların genel siyasete dair seçmen tepkisini yansıtmadığını savundu. (afp, bbc)