Obama'ya destek 'siyahi değil beyaz'

ABD'de 2008 başkanlık seçimi için kartlar açılırken, Demokrat Parti'nin yeni yıldızı siyah senatör Barack Obama aday adayı oluyor.

WASHINGTON- ABD'de 2008 başkanlık seçimi için kartlar açılırken, Demokrat Parti'nin yeni yıldızı siyah senatör Barack Obama aday adayı oluyor. Kenyalı siyah babayla Kansaslı beyaz bir annenin oğlu olan 45 yaşındaki Illinois senatörü, kampanya bağışı toplamak için gerekli komiteyi kurdu. Böylece ilk siyah başkan olmak için ilk adımını atan Obama, kararını 10 Şubat'ta açıklayacak. Acemi bir siyasi olsa da adaylık yarışında New York senatörü Hillary Clinton'ın en büyük rakibi görülen Obama, desteğini beklenenin aksine beyazlardan alıyor.
2004'te seçildikten sonra Irak savaşı karşıtlığıyla yıldızı parlayan Obama, internet sitesinden "Politika, para ve nüfuzla iç içe geçti, liderler sorunlara çözüm bulamıyor. ABD'deki politikayı değiştirmeliyiz" vaadinde bulundu. Ama siyahlar, çocukluğu Endonezya ve Hawaii'de geçen, Columbia ve Harvard mezunu olan Obama'yla sadece 'ten renklerinin aynı olduğu' görüşünde. Köşe yazarı Stanley Crouch, 'Benim Gibi Siyah Değil' başlıklı yazısında, "Obama siyah Amerikalılarla aynı mirası paylaşmıyor. Geçmişinde, kölelik, ayrımcı yasalar ve sivil haklar mücadelesinin acıları yok" derken, radyocu George Wilson, "Siyahlarda, 'Beyazlar tarafından seviliyorsa, bizim için kötüdür' fikri vardır. O yüzden ten rengi yeterli değil, siyahları ikna etmeli" eleştirisi getirdi.