Obama'ya İsrail lobisinden ilk çalım

Obama'ya İsrail lobisinden ilk çalım
Obama'ya İsrail lobisinden ilk çalım

Freeman eski Riyad elçisiydi.

Obama'nın Ulusal İstihbarat Konseyi'ne başkan atamak istediği Charles Freeman'a Yahudi lobisi taş koydu. Freeman, İsrail lobisinin hakkında karalama kampanyası yürüttüğünü söyleyip adaylıktan çekilirken, 'Sadece kendi görüşlerinin tanınması ve ABD?politikalarının kontrolünü amaçlıyorlar' dedi

WASHINGTON - ABD’de dış politikayı Yahudi lobisinin belirlemesine yönelik eleştiriler son yıllarda yüksek sesle dile getirilirken, İran’ın nükleer kapasitesi dahil her kritik konuda ‘ulusal istihbarat tahmini’ raporunu hazırlayan Ulusal İstihbarat Konseyi’ne (NIC) yapılacak atamayı da Yahudi lobisinin engellediği ortaya çıktı. ABD Başkanı Barack Obama’nın NIC başkalığına getirmek istediği baba Bush döneminin Suudi Arabistan büyükelçisi Charles Freeman Jr., Yahudi lobisinin atanmasını engellemek için medya ve Kongre nezdinde kampanya yürütüp Obama yönetimine muazzam baskı uyguladığını ele güne duyurarak adaylıktan çekildi.
Ortadoğu Politikası Konseyi (MEPC) adlı düşünce kuruluşunun başkanı da olan Freeman, önceki gün basına geçtiği mesajda hakkındaki iftira kampanyasına dair şu görüşleri dile getirdi: “İsrail lobisi, Amerikalıların Ortadoğu’daki eğilimlerle olayları anlayamaması için kendi görüşü dışındaki görüşlerin yayımlanmasını engellemeye uğraşıyor. Kendi görüşlerinin doğruluğuna itiraz eden kişilerin atanmasına veto uygulayarak ABD politika yapma sürecini kontrolü amaçlıyor. Bunun sonucunda İsrail politikasına hükmedenlerin muhalefet ettiği ABD’nin Ortadoğu politikası seçenekleri, ne Amerikan kamuoyu tarafından tartışılabiliyor ne de Amerikan hükümeti tarafından değerlendirilebiliyor.”

Freeman’ın ‘aşırı görüşleri

Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, Obama’ya Freeman’ı salık verdiğinde, devreye giren Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi’nin (AIPAC) casusluktan hakkında dava açılmış eski baş lobicisi Steve Rosen oldu. Rosen, ‘en aşırılıkçı görüşlerin sahibi’ ilan ettiği Freeman aleyhinde 19 Şubat’ta “İsrail’i en keskin eleştirenlerden. Atanırsa, Suudi dışişlerinden beklenecek eski usul Arapçı görüşleri getirir” diye başlayarak blogunda 19 günde 17 yazı yazdı. Rosen, bir dizi gazeteciyle de temasa geçti. Atlantic Monthly, Weekly Standard ve New Republic dergilerinin blogcuları aynı minvalde yayına başladı. AIPAC sözcüsü ortama Freeman’ı eleştiren malzeme yaydıklarını yalanlamazken, ay başında önde gelen Cumhuriyetçi vekiller Blair’den atamayı geri çekmesini ve Freeman’ın Suudi Arabistan-Çin ile mali bağlarına dair soruşturma talep etti. Amerika Siyonist Örgütü bu talebe destek verdi. Pazartesi Senato istihbarat komisyonundaki yedi Cumhuriyetçiden protesto mektubu alan Blair’i ertesi gün silahlı hizmetler komisyonunda Senatör Joseph Lieberman uyardı. ‘Freeman’ın İsrail’e akıldışı bir nefret beslediğini’ söyleyen Senator Charles E. Schumer, vekil Steve Israel gibi Demokratlar ise, Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm Emanuel’i telefon yağmuruna tutumakla meşguldü.
Yahudi lobisinin aktardığı Freeman’ın tehlikeli görüşleri şunlar: (2005) “ABD, İsrail’in Arap topraklarını işgal ve ilhakı ile bunun meydana çıkardığı despot ve kendini engelleyen politikalarına koşulsuz destek ve koruma sağladıkça barış sürecinin dirilmesini ummayın.” (2006) “Kendi haline bırakılırsa İsrail’in egemen çevreleri İsraillilere zarar veren kararlar alıp kendileriyle bağlantılı herkesi tehdit altına sokar.” (2007) “Irak’ı istila ederek çoğu Müslüman’ın desteklediği Afganistan müdahalesinin de İslam’a karşı savaş gibi gözükmesini sağladık. Irak devletini yok edip, anarşi, mezhep şiddeti ve iç savaşın yolunu açtık. İsrail’in düşmanlarını düşmanımız belledik, onlar da Amerika ile İsrail’e eş tutarak yanıt verdi. İsrail’in esir aldıklarını etkisizleştirme çabasına destek için Ortadoğu’da barış yapma rolünü bırakıp Arap nüfusu gettolaştırdık. Biz ellerimiz üzerinde oturarak acı çekerken Yahudi devleti sömürgecilik için daha fazla Arap toprağı ele geçiriyor.” 

Çin bağlantısı ayrıntı kaldı

MEPC’nin finansmanının yüzde 10’unu Suudilerden alan, Çin uzmanı da olup bir Çin petrol şirketinin yönetim kurulunda yer alan Freeman 1989’da Tiananmen Meydanı isyanının kanla bastırılmasıyla ilgili “Hiçbir ülke başkentinin kalbinin hükümetin faaliyetlerini sekteye uğratmak isteyen muhalifler tarafından işgalini, onların propagandası yabancıların kulağına hoş gelse de, kabul etmez” demişti.
Öte yandan New York Times, Yahudi lobisinin, Hillary Clinton’ın dışişleri bakanı, Dennis Ross’un İran Temsilcisi atanmasından çok memnun kalsa da, Obama’ya hala şüpheyle baktığını yazdı. (WP, NYT)