Obama'ya Kongre'de şaşırtıcı ithamlar

Obama'ya Kongre'de şaşırtıcı ithamlar
Obama'ya Kongre'de şaşırtıcı ithamlar

Obama, 900 milyar dolarlık reformun bütçe açığını artırmayacağının savunurken, Cumhuriyetçiler kahkaha atıp kâğıt kaldırarak protesto etti. FOTOĞRAFLAR: AP

Amerika'da 'sosyalist' olmakla suçlanan Obama, sağlık reformunu Kongre kürsüsünden savunmaya kalkışınca, Cumhuriyetçilerin 'yalancı' ithamlarıyla karşı karşıya kaldı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama bankaları kurtarma ve ekonomiyi teşvik paketlerinin ardından soyunduğu sağlık reformuyla Cumhuriyetçilerin ‘Sosyalistlik yapıyor’ tarzı saldırılarıyla karşılaşması üzerine önceki gün Kongre’de kritik bir konuşma yaptı. Ancak Temsilciler Meclisi ile Senato’nun ortak oturumu, daha önce hiçbir başkana gösterilmemiş tepkilerin yükselmesiyle epey şenlikli geçti.
Milyonlarca vatandaşını sağlık sigortasız bırakan tek gelişmiş ülkenin ABD olduğunu, sağlık hizmetlerinin reforme edilmemesinin ülkeyi ‘kırılma noktasına’ getirdiğini söyleyen Obama, Amerikalıların iş değiştirip ya da işten çıkarılmaları halinde sağlık sigortasını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti.
GSMH’nin yüzde 16’sının sağlık harcamalarına gitmesi ve bunun OECD ortalamasının iki katı olmasına rağmen, 300 milyonluk Amerikan nüfusunun 46 milyonu sağlık sigortasız, 25 milyonu da sigortası çok yetersiz durumda. 
Obama, reformun ana hatlarını şöyle aktardı: Amerikalıların sağlık sigortalarının kapsamını ya da doktorlarını değiştirmesi gerekmeyecek. Ama sigortacıların bazı hastalıkları kapsam dışı bırakmasını yasaklayacak ve rutin tepeden tırnağa sağlık muayenesi ile önleyici tedavi masraflarını sigorta kapsamına sokacak. Milyonlarca sigortasız Amerikalı için sigorta değiş tokuşu yaratılmasıyla piyasada bireyler ile küçük işletmeler rekabetçi fiyatlardan sağlık sigortası alabilecek. Ama kamu sigortasına son çare başvurulacak ve özel sektör açısından rekabetin adilliği için maliyeti federal hükümet karşılamayacak, kendi kendisini çevirecek. 10 yılda 900 milyar dolara mal olacak paket, bütçe açığını artırmayacak.
Demokratların çoğunlukta olduğu Kongre’de konuşması 27 kez ayakta alkışlanan Obama, Cumhuriyetçilerin karşı şovuna da maruz kaldı. ABD Başkanı, plandan kaçak göçmenlerin yararlanamayacağını söylerken, Cumhuriyetçi vekil Joe Wilson “Yalan söylüyorsun” diye bağırınca, durakladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin öldürücü bakışı ve First Lady Michelle Obama’nın kafa çevirmesiyle karşılaşan Wilson, daha sonra Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm Emanuel’i arayarak en içten özürlerini sundu. Obama’nın “Bazı önemli ayrıntılarda uzlaşılmalı” sözünü küstah kahkahalarla karşılayan Cumhuriyetçiler, ‘Hangi tasarı’, ‘Hangi plan’ yazan kağıtlar kaldırdı. Obama, kendilerine bakamayacak kadar hasta ya da yaşlı olanlar için ölüm jürileri kurulacağı iddiasını “Tümüyle yalan” diye reddederken bir grup “Tasarıyı oku” diye bağırıştı. 

Yenik McCain’in zafer işareti
Demokrat lider, aslında başkanlık seçimindeki Cumhuriyetçi rakibi John McCain’in sunmuş olduğu sağlık planını kucakladığını söyleyerek misillemede bulunmak istediğinde, yenik başkan adayı ağzı kulaklarında sırıtıp başparmağıyla zafer işareti yaptı. Obama Kanada tarzı solcu sağlık sisteminden eleştirel tarzda söz ettiğinde, Kongre’nin tek gerçek solcu üyesi olan bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders’in niye çılgınca alkışladığı ise anlaşılamadı. (bbc, afp)