Obama'yı çileden çıkardılar

Obama'yı çileden çıkardılar
Obama'yı çileden çıkardılar

Sağlık reformu toplantılarını sürdüren Obama, Minnesota?da kararlı konuştu. Demokrat lider reformu başarısız olursa sorumluluğunu üstleneceğini belirtti. FOTOĞRAF: reuters

Obama, sağlık reformu ve ekonomi yönetimine dair eleştiriler Washington'da kendisini Hitler, Lenin, Stalin, Castro gibi tarihi kişiliklerle kıyaslayan gösterilere varınca patladı: 'Cumhuriyetçiler sağlık reformuna sadece başkanlığımı baltalamak için karşı çıkıyor. 'ABD lideri reform konusunda da kararlı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin büyük katkılarıyla Amerikan halkının kendisine karşı sokaklara döktürülmesi çabalarına karşı sonunda patladı. Protesto gösterilerinde resmi Hitler, Lenin Stalin, Castro ve Che’nin resimleriyle yan yana konan Obama, CBS’in 60 Dakika programına verdiği mülakatta, bazı Cumhuriyetçilerin sağlık reformu tasarısına sadece kendisinin başkanlığını baltalamak amacıyla karşı çıktığını söyledi.
Sağlık sisteminin hem yüz milyonlarca dolar fuzuli harcamaya sebep olurken 50 milyona yakın Amerikalıyı sigortasız bıraktığını belirten Obama, “Öyle bir siyasi ortam var ki, Cumhuriyetçiler yapılacak en iyi şeyin reformu öldürmek olduğunu, çünkü bunun siyaseten ellerini güçlendireceğini düşünüyor” diye yakındı. 1993-94’te kendisi gibi Demokrat başkan Bill Clinton’ın eşi Hillary ile birlikte hazırladığı sağlık reformunun Kongre’de hezimete uğratıldığını anımsatan Obama, “Biliyorsunuz: Genç bir başkan geliyor, bir sağlık sistemi öneriyor. Başarısız oluyor, o zaman Cumhuriyetçiler bunu Kongre seçimlerini kazanmak için kullanıyorlar. Sanırım bazıları bu eski senaryonun üzerindeki tozları silme peşinde” diye konuştu.
Hem Amerikan halkına yardım edecek hem de masrafları azaltıp bütçe açığının denetimine yardımcı olacak ‘iyi bir sağlık yasası’ çıkarmak için Kongre’de yeterli oya sahip olduğuna inandığını söyleyen Demokrat lider, reformun masrafları kısmayı beceremeyip başarısız olması halinde tüm sorumluluğu üsteleneceğini belirtti: Beyaz Saray sözcüsü de, Amerikalıların Obama’yı ülkenin büyük sorunlarını çözsün diye seçtiğini, sağlık reformunun bunun için iyi bir başlangıç olduğunu, ekonomiye yönelik öfkenin Obama’yı vazgeçirmeyeceğini söyledi. Ancak Kongre’de Cumhuriyetçilerin azınlıkta olmasına rağmen Demokratların tutucu kanadı da reforma köstek olabilir. Geçen çarşamba Obama Kongre’de reformu anlatırken “Yalan söylüyorsun” diye bağıran Cumhuriyetçi vekil Joe Wilson’ın kampanyasına o günden beri ülkenin dört bir yanından 1 milyon dolarlık bağış yapıldı.

Amerikalı çareyi esrarda buluyor
Öte yandan Amerikalıların ekonomik krizle baş edebilmek için esrar üretimine yöneldiği belirtiliyor. Polis bu yıl 600 binden fazla esrar alanını yakıp 12 milyar dolarlık esrarı imha ederken, ek gelir için esrar yetiştirilen eyaletler ortadan batıya Kaliforniya, Washington, Oregon, Kentucky, Tennessee ve Batı Virginia’ya uzanıyor. (afp, Guardian)