Obama'yı sağlık sistemi mi yakacak?

Obama'yı sağlık sistemi mi yakacak?
Obama'yı sağlık sistemi mi yakacak?

ABD Başkanı 20 Temmuz?da sağlık reformu planını halka anlatmak için başkent Washington?daki Ulusal Tıp Merkezi?ni ziyaretinde hayli ter dökmüştü. FOTOĞRAF: AP

ABD'de halk desteği yüzde 50'ye düşen Obama, sağlık reformu yapmaya kalkışınca Cumhuriyetçiler ve lobilerin taarruzuna maruz kaldı. Reformun anlatıldığı yerel toplantılara baskın düzenleyen Cumhuriyetçilerle lobiciler kavgalar ve hatta çatışmalar çıkartıyor. SS simgeleri bile kullanılıyor

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve gelmesinden altı ay sonra halk desteği yüzde 50’ye düşer, soyunduğu sağlık sistemi reformu beklenmedik şiddette muhalefetle karşılaşırken, Demokrat Başkan’ın siyasi hezimete uğrama ihtimalinin üstüne atlayan Cumhuriyetçiler de taarruza geçti. Kongre’nin Demokrat üyelerinin reformu halka anlatmak için yerel yönetim binalarında düzenlediği toplantıların Cumhuriyetçiler, muhafazakarlar ve sağlık hizmeti sanayiinin desteklediği protestocularun baskınlarına uğruyor. 
Bazı toplantılar şiddet olayları çıkacağı korkusuyla iptal edilirken, De Mois’deki toplantıyı ‘Bu sağlık reformu değil, hayatlarımızı kontrol girişimi’ diyen 200 kişi bastı, Michigan ve Memphis’te kavga, Tampa ve St. Louis’de çatışma çıktı, Missouri’deki protestoculardan altısı tutuklandı. Maryland’de bir Demokrat vekilin ofisinin önüne kuklası asılırken, Kuzey Carolina’da bir Demokrat vekile ölüm tehditleri geldi. Bunun üzerine Obama’nın seçim kampanyasına katılmış gönüllüler ile sendika eylemcilerine ağustos ayı boyunca toplantılara katılarak Cumhuriyetçi baskınlarını engellenmeleri çağrısı yapıldı. 

Sigorta şirketleri direnişte
ABD tüm vatandaşlarını geniş çaplı sağlık hizmeti sistemi kapsamına almayan tek gelişmiş ülke. Amerikalılar işverenlerinin yaptırdığı özel sigortalar aracılığıyla sağlık hizmeti alıyor, yoksullarla yaşlıların sağlık hizmetlerini ise federal hükümet sağlıyor. Obama’nın planının en tartışılan yanları ise şunlar: 300 milyon Amerikalıdan hiçbir sigortası bulunmayan 46 milyonunu sağlık sisteminin içine almak için özel sigortalara karşı federal hükümetin sigorta seçeneğini sunması. Özel sigortalar sesebiyle 2.5 trilyon dolara varan sağlık harcamalarını devleti devreye sokarak kısmaya niyetlenmesi. Herkese yönelik sağlık hizmetini gerçekleştirmenin yolunu zenginlerin vergilerini artırmakda araması. Anketlere göre, Amerikalıların yüzde 62’si devlet sigortası seçeneğini, yüzde 61’i de zenginlerin vergilerinin artırılmasını destekliyor.
Gelgelelim Cumhuriyetçiler ‘sosyalizm’ benzetmesi yaparken, plana karşı gamalı haç ve SS simgeleri kullanan da var. Karşı kampanyanın başını tahmin edileceği üzere sigorta şirketleri çekiyor. Üstelik bu kez muhalefet iki partili. Zira Demokratların muhafazakar kanadı ile sağlık hizmetleri sanayiyle ilişkili kesimi (Mavi Köpek grubu) özellikle devlet sigortası seçeneğine karşı. Bu yıl Kongre’de en çok bağış toplayan grup olan Mavi Köpek’e paranın yarısından fazlası sağlık hizmetleri sanayii, sigorta ve mali hizmetler sektöründen gelmiş. 

Clintonların başına gelenler...
1990’ların başında Bill-Hillary Clinton’un başına geldiği gibi sağlık reformu hezimetine uğrama tehlikesiyle karşılaşan Obama, koparılan gürültüyü ‘tuhaf dedikodular’ ve ‘yanlış yönledirme’ diye püskürtmeye çalışıyor. Ama seçimin Cumhuriyetçi başkan yardımcısı adayı olarak kendisine ter döktürmüş ve geçen ay valiliği bırakıp ulusal çapta siyasete soyunmuş Sarah Palin’i de karşısında buldu. Planı ‘tümüyle şer ürünü’ diye niteleyen Palin, Obama’nın bazılarının her tür sağlık hizmetini alması, bazılarının ise hiçbir hizmeti alamamasına karşı bazı hizmetlerin herkese hemen sağlanması, diğerlerinin uzmanların önemli bulup bulmamasına göre ertelenmesi önerisini hedef aldı. Beş çocuğundan en küçüğü Down sendromlu olan kadın siyasi, “Benim bildiğim ve sevdiğim Amerika, anne babamın ya da Down’lı çocuğumun sağlık hizmeti vermeye değip değmediklerine bürokratların karar vermesi için Obama’nın ölüm jürisinin önüne çıkmak zorunda olmadıkları bir ülkedir” dedi. (Dış Haberler)