'Obama'yı Şam'da ağırlamaktan memnuniyet duyarız'

'Obama'yı Şam'da ağırlamaktan memnuniyet duyarız'
'Obama'yı Şam'da ağırlamaktan memnuniyet duyarız'

Esad, Obama?ya davetini Sky TV?yle iletti.

 LONDRA - ABD’nin yeni yönetiminin Bush yönetiminin dört yıl önce devreye soktuğu Şam’a tecrit siyasetinden vazgeçip son olarak diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme kararının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan Başkan Barack Obama’ya Şam daveti geldi. Esad, Obama’yla Ortadoğu barış sürecini ele almak arzusuyla Şam’a davetini Britanya’nın Sky televizyonu aracılığıyla yaptı. Britanya doğumlu eşi Esma ile Londra’yı ziyareti sırasında Sky televizyonuyla ayaküstü söyleşisinde “Onu Suriye’de ağırlamaktan kesinlikle memnuniyet duyarız. Bundan eminim” diyen Esad, bunun yakın zamanda gerçekleşmesi ihtimali sorulunca şu yanıtı verdi: “Bu ona bağlı. Sizden bu daveti kendisine iletmenizi istiyorum.”
Suriye lideri görüşmenin bölgede işbirliği için yeni dönem başlatıp başlatmayacağı sorulunca ‘barışın güvence altına alınması halinde bunun mümkün olacağı’ yanıtını verdi. 

‘Farklılıklar normaldir’
Esad, “Farklı kültürler, farklı uluslar ve devletler arasında farklılıklar normaldir. Fakat bence ABD’nin büyük bir güç olarak özel rolü var. Bence Başkan Obama bu türden diyalog için mümkün olduğu kadar çok ülkeyi ziyaret etmeli ve elbette bu Suriye’yi de içeriyor” vurgusu yaptı. Ülkelerin başkanlarının zirvesinden olumlu şeyler çıkabileceğini söylerken, “Bu her konuda anlaşmak anlamına gelmiyor” diye ekleyen Suriye lideri, ABD başkanıyla olası görüşmesinin uzlaşmanın sadece ilk adımı olabileceğini belirtti. “Büyük değişiklikler harekete geçtiğinizde gelir. Bir davet diyalogla ilgilidir, diyalog da ortak zemine ve vizyona sahip olmayla. Daha sonra plan yapar ve sonrasında da harekete geçersiniz” diyen Suriye lideri, ilkesel olarak İsrail’le dolaylı barış müzakerelerini başlatmaktan yana olduğunu da yineledi.
George W. Bush yönetimi Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin suikastla öldürülmesinin ardında Şam’ın bulunduğunu iddia edip 2005’te Suriye ile ilişkileri dondurmuştu. (afp, ap)