Odierno Arap-Kürt savaşına karşı ABD birliği önerdi

Odierno Arap-Kürt savaşına karşı ABD birliği önerdi
Odierno Arap-Kürt savaşına karşı ABD birliği önerdi

Kerküklü Arap ve Türkmenler KBY?nin referandumuna karşı elbirliği yaptı. FOTOĞRAF: AfP

KERKÜK - Irak’ta Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) statüsü tartışmalı olduğu gerekçesiyle göz diktiği kuzeydeki topraklarda ABD’nin çekilmesi sonrası Kürt-Arap savaşından korkulurken, Irak’taki ABD güçlerinin komutanı Ray Odierno devreye girdi. Araplar ile Kürtler arasında anlaşmazlığa yol açan sorunlu bölgelere ABD askerleri konuşlandırmak istediğini söyleyen general, Amerikalıların KBY ile Irak’ın geri kalanı arasında uzanan sınırdaki korunmasız köylerin güvenliği için Irak güçleri ve peşmergelerle çalışacağını, ‘geçici güven inşası’ içeren öneriye Bağdat ile Erbil’in açık olduğunu anlattı. Bu adım, ABD güçlerinin yerleşim bölgelerinden 30 Haziran’da çekilmiş olmasını sağlayan güçlerin statüsü anlaşmasına (SOFA) aykırı. Gelgelelim KBY’nin 40 bin kilometrekarelik toprağına ilaveten, peşmerge tartışmalı bölgelerde 35 bin kilometrekarelik alana yerleşti.
Petrol zengini Kerkük’ün Kürtler tarafından referandumla KBY’ye bağlanmasına karşı, Türkmenlerle Araplar güç birleştiriyor. 2005’te Irak anayasasına konan tartışmalı bölgelerin referanduma götürülmesine dair 140. madde, anayasayla ilgili meclis komisyonunun değiştirilmesini önerdiği 100 madde arasında. Değişiklik tasarıları, vekiller onaylarsa, ocaktaki genel seçimle eşzamanlı halkoyuna sunulacak. Kerkük’teki Türkmen ve Arap liderler değişikliklere ‘Evet’ oyu sözü verdi. Buna karşılık Kerkük’ten Saddam döneminde sürülmüş Kürtlerin geri dönüş ya da tazminat hakkını kabul ediyorlar. Anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girebilmesi için Iraklı seçmenin üçte ikisinin ‘Evet’ oyunu alması ve 18 vilayet içinde reddedildiği vilayet sayısının ikiyi geçmemesi lazım. Ancak üç vilayeti olan KBY açısından ret çantada keklik gibi. 

Şabaklar KBY’yi suçluyor
Kürtlerin göz diktiği kentlerden Musul’da bombalı saldırılara 34 kayıp, 155 yaralı veren Şabaklar ise, KBY liderlerinin bölgeyi ilhak için bombalama emri verdiği öne sürüyor. Musul il meclisinde çoğunluğu ele geçiren Arapların bu iddiayı gündeme getirmesine Kürtler Arap valinin iki kardeşini sorumlu tutarak karşılık verince, kavga çıktı. (afp, ap)