Öğrenci Günü'nde İran yine karıştı

Öğrenci Günü'nde İran yine karıştı
Öğrenci Günü'nde İran yine karıştı

Güvenlik güçlerinin kuşattığı Tahran Üniversitesi?nde reformcu ve muhafazakâr öğrenciler birbirine girdi. Haziranda öldürülen Nida?nın fotoğrafı reformcuların elinden düşmezken, polis havaya ateş açtı. FOTOĞRAFLAR: AFP

TAHRAN - İran’da hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçiminden beri iktidarla restleşen muhalefet, ‘Öğrenci Günü’ vesilesiyle yine meydana çıktı. Muhalif lider Mir Hüseyin Musavi’nin destekçisi öğrenciler Şah Rıza Muhammed Pehlevi’nin iktidarda olduğu 1953’te Amerikan karşıtı gösteride üç öğrencinin öldürülmesinin anısına düzenlenen anma gününde gösteri yapınca Devrim Muhafızları ve gönüllü Besiclerin şiddetiyle karşılaştı. Tahran’ın belli başlı meydanlarında ve Tahran Üniversitesi’nde öğrencilere cop ve gözyaşartıcı gazla müdahale edip havaya ateş açan güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. 

Cep telefonları kapandı
Tahran’da protestocuların birbirleriyle haberleşmesini engellemek için cep telefonu şebekeleri ve internet kapatıldı. Muhalifler gösteri çağrısı yapınca Tahran Emniyet Müdürlüğü, başkentte belirlenen yerlerin dışında gösteri yapanlara müdahalede edileceğini açıklamıştı. Dün gösteriler başlamadan donanımlı binlerce polis ve Devrim Muhafızı üyesi Tahran Üniversitesi’ni kuşatıp başka üniversitelerden gelen öğrencileri kampüse sokmadı ve içerdekilerin dışarı çıkmasını da engelledi. Kampüs içinde 2 bin kadar öğrenci gösteri yaparken, yabancı gazetecilerin çalışma kartları üç günlüğüne askıya alındı. 

‘Hareketimiz yaşıyor’
Önceki geceden balkonlardan ‘Allah-u Ekber’ ve ‘Diktatöre ölüm’ sloganlarıyla atarak 1979 devrimi sırasında Şah’a karşı uygulanmış taktiği başvuran muhalifler, sıkı önlemlere rağmen Veli Asr, Firdevs ve Haf-e Tir meydanlarında da iktidara karşı sesini yükseltti. Tahran Üniversitesi’nin yanısıra Şerif, Güzel Sanatlar ve Emir Kabir üniversitelerinde de öğrencilerle polis çatıştı. Meşhed ve Kirmanşah kentlerindeki üniversitelerde de ayaklandı. Gösterilerde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı hedef alan sloganlar atıldı. “Haraketimiz hala yaşıyor” sözüyle gösterilere destek veren Musavi, seçim hilesine atıfla“Büyük bir millet oyları çalınırken sessiz kalmaz” dedi. (afp, ap)