'Olmayan Filistinli'yle duvarda futbol

KUDÜS - İsrail telefon şirketi Cellcom’un işgal altındaki Batı Şeria’daki ‘güvenlik duvarı’nda geçen reklam filmi tartışma yarattı. McCann Erickson’un hazırladığı reklamda, bir grup İsrailli asker duvarın yanından jiple geçerken, bir futbol topu kendilerine çarpıyor. Bir asker topu öte tarafa şutlayınca karşıdan yeniden geliyor. Askerin telsizle çağırdığı kadın askerler de kendilerine katılıyor. Bir ara öte taraftan gelmekte gecikmesiyle kaygılanan askerler, top kendi alanlarına düştüğünde sevinç çığlıkları atıyor. Reklam, ‘Nihayetinde niçin varız ki? Sadece biraz eğlence’ sloganıyla bitiyor.
İsrail parlamentosunun Arap vekilleri reklamın İsraillilerin komşularının çektiklerini anlamamalarına işaret sayıp yayından kaldırılmasını istedi. Arap vekil Ahmed Tibi, “Duvar aileleri ayırıyor, çocukların okulları ve kliniklere ulaşmasını engelliyor. Reklamda ise duvar Tel Aviv’in dikenli telli bahçesi gibi gösteriliyor” itirazı getirdi. İnternetteki bloglarda da Filistinlinin yüzünün dahi görünmediği reklamı ‘ıkçı’ bulan çokken, gazeteci ve blogcu Noam Sheizaf “Bir Filistinli topu geri atmak için duvara yaklaşsa muhtemelen vurulur” hakikatini anımsattı. Gel gör ki şirket reklamın arkasında duruyor.

İsrail’de tabelalar sadece İbranice oluyor
Öte yandan İsrail Ulaştırma Bakanlığı kent ve kasaba isimlerinin yazdığı tabelalardan İbranice dışındaki İngilizce ve Arapça ibareleri kaldırma kararı aldı. Gerekçe Filistinlilerin İbranice isimleri tanımaması olarak gösterildi. İsrail’e giden ve İbranice bilmeyen turistlerin yolunu nasıl bulacağı merak konusu. (Reuters, afp)