Olmert: Arap planı 'devrimci değişim'

İsrail Arap Birliği'nin Riyad bildirisiyle canlandırdığı 2002'deki barış planını 'önce müzakere' deyip geri çevirse de Arap girişimine göz kırpıyor.

KUDÜS - İsrail Arap Birliği'nin Riyad bildirisiyle canlandırdığı 2002'deki barış planını 'önce müzakere' deyip geri çevirse de Arap girişimine göz kırpıyor. Önceki gün Başbakan Yardımcısı Şimon Peres'in "Farklılıklarımızı aşmanın tek yolu müzakere" demesi sonrası Başbakan Ehud Olmert de planı Araplar açısından 'devrim' diye niteleyip beş yılda barışa ulaşmaktan söz etti.
Olmert, Yediot Aharonot'a demecinde İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesi karşılığı tüm Arap ülkelerince tanınması, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulması ve mültecilerin dönüşünü içeren planı, "Arapların algılamasında devrimci değişim" diye yorumladı. "Bir düşüm var. İsrail'in beş yılda düşmanlarıyla küresel barış anlaşması imzalaması büyük olasılık" diyen İsrail Başbakanı, müzakereye ve planın fikir babası Suudi Arabistan'ı dinlemeye hazır olduklarını da vurguladı. Olmert mültecilerin dönüşü şartına ise "Mülteci sorununun yaratılmasıyla ilgili İsrail'in sorumluluk kabul etmesi gerektiğini sanmıyorum" sözleriyle itiraz etti.
ABD Dışişleri de, Arap Birliği'nin 'toprak karşılığı barış' önerisini teyit etmesini olumlu karşıladı.