Olmert: Söylemeye mecbur değilim!

Olmert: Söylemeye mecbur değilim!
Olmert: Söylemeye mecbur değilim!

Olmert, 22 Aralık?taki ziyaretinde Erdoğan aracılığıyla Esad?la dolaylı barış görüşmelerinin beşinci turunu yapmıştı. Beş gün sonra İsrail Gazze?yi vurdu. FOTOĞRAF:AFP

Erdoğan'ın 22 Aralık'ta Ankara'da Suriye ile müzakerelerin beşinci turundayken, Gazze saldırısını haber vermediği için eleştirdiği Olmert'ten ilk kez yanıt geldi: 'Henüz operasyon kararı yoktu. Zaten yakın dostum Bush ve Brown'a bile söylemedim. Niye herhangi bir başbakana söz edeyim'

KUDÜS - Gazze saldırısı sebebiyle İsrail’e sert eleştiriler yönelten Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ankara’yı ziyareti sırasında birkaç gün sonra operasyon başlatılacağına dair kendisini uyarmadığı gerekçesiyle kınadığı İsrail Başbakanı Ehud Olmert’den ilk kez yanıt geldi. ‘Yakın dostları’ diye nitelediği ABD Başkanı George W. Bush ile Britanya Başbakanı Gordon Brown’a da Gazze operasyonuna dair bilgi vermediğini belirten Olmert, Erdoğan’a atıfla “Niye herhangi bir başbakana söz edeyim” ifadesini kullandı.
Olmert, geçen pazar ‘Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı’ndan bir heyeti ağırlarken yaptığı konuşmayı başbakanlık sitesinde yayımlattı. Dünyada hiçbir toplumun terörist saldırılara sessiz kalmayacağı ve sabrının taşacağını savunarak “Maalesef sabrımızın taşması Türkiye ziyaretimle aynı haftaya denk geldi” diyen Olmert, şöyle dedi: “Türkiye Başbakanı çok mutsuzdu ve nasıl olup da pazartesi kendisini ziyaret ederken cumartesi Gazze’de Filistinlilere saldıracağımızı söylemediğimden şikâyet ediyordu. Kendisine sonradan mesaj gönderdim. Ona söylemememin sebebi iki katmanlı. İlki, cumartesi saldıracağımızı bilmiyordum. Nasıl bilebilirdim? Salı, çarşamba, güneydeki kentlerimize günde 50-70 roket atıyordu ve biz de artık yanıt vermemiz gerektiğine karar verdik.” 

‘Türk başbakanı sınırları anlasın’
İsrail lideri şöyle devam etti: “Açıkçası o sırada yakın dostum Bush’u arayıp Gazze’ye saldıracağımı söylemedim, yakın dostum Brown’ı da aramadım, ne de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ya da Alman Başbakanı Angela Merkel’i aradım. İsrail devletinin vatandaşlarını korumak için askeri planlarını neden herhangi bir başbakana söyleyeyim? Bence bu doğru olmaz, buna mecbur da değilim. Türk Başbakanı’nın ifade ettiği hislerinden oldukça mutsuz oldum. Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var ve sürmesini istiyoruz. Türk Başbakanı’nın bazı ülkelerin liderlerinin en hassas sırları paylaşmasını yasaklayan sınırlamalar olduğunu anlamasını umuyoruz.” Olmert, “Eminim tüm ılımlı Arap ülkeleri Hamas’ın yenilmesi için can atıyordu, eminim ılımlı Arap liderleri İran’ın aşırılığı gibi bu örgütlerin aşırılığını da tehdit addediyor” vurgusu yapmayı ihmal etmedi. 

Gilad Şalit şartına ateş püskürdü
Dün Gazze’de kalıcı ateşkes pazarlığını görüşen İsrail güvenlik kabinesi, Hamas’la 2006’da kaçırdığı İsrailli asker Gilad Şalit’i bırakmasına dek anlaşma yapmayacağını ve ablukanın sürdüreceğini açıkladı. Pazarlıklarda İsrail’i temsil eden Savunma Bakanlığı Siyasi Güvenlik Bürosu Başkanı Amos Gilad ise, Şalit’in bırakılması şartında ısrar eden Olmert’e fena çatıp Mısır, Türkiye gibi ülkelerle ittifakı tehlikeye atmakla suçladı. Gilad’ın bir yardımcısına söylediği ve Maariv’de yayımlanan sözleri şöyle: “Bu delilik. Mısırlıları aşağılamaya mı çalışıyorlar? Kalan tek müttefikimiz Mısır. Onları emrimiz altında alt birim mi sanıyoruz? Katar zaten İran safına geçti. Türkiye sallantıda. Ürdün’a bakın. Bu ülkelerle ilişkilerimize her şeyden çok ihtiyacımız olduğunu anlamıyor muyuz? Ulusal güvenliğimiz budur.” İsrailli yetkili, Şalit pazarlığına açıklık getirdi: “Tüm Filistinli esirleri alıp Erez sınıra gidip megafondan duyurduğumuz an Şalit’i alırız. Ama bu olmadan tüm Gazze’yi fethetsen yine onu alamazsın. Açlıktan ölürler de yine getirmezler.” (Dış Haberler)