Olmert: Ya iki devletli çözüm, ya Apartheid

ABD Başkanı George W. Bush'un görevinin bitmesine bir yıl kala Annapolis'te topladığı Ortadoğu barışı toplantısı İsrail-Filistin müzakerelerinin sembolik başlangıcından öte sonuç vermezken...

KUDÜS - ABD Başkanı George W. Bush'un görevinin bitmesine bir yıl kala Annapolis'te topladığı Ortadoğu barışı toplantısı İsrail-Filistin müzakerelerinin sembolik başlangıcından öte sonuç vermezken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert neden iki devletli çözüm istediğini ilginç bir benzetmeyle açıkladı. Olmert, Haaretz'e demecinde, "İki devlet çözümünün çöktüğü gün gelir ve biz (işgal) topraklarındaki Filistinliler dahil Güney Afrika tarzı eşit oy hakkı mücadelesiyle karşılaşırsak, işte bunun olduğu an İsrail Devleti biter" dedi.
Bir Yahudi devleti olarak kurulup işleyen, Arap vatandaşlarına ikinci sınıf muamele eden, işgal ve ilhak politikaları güden İsrail'i Güney Afrika'da 1948-1994 yıllarında hüküm süren Apartheid (ırk ayrımcılığı) rejimine benzeten çok zengin bir literatür var. Olmert ise Haaretz'e, Apartheid karşıtı mücadelenin benzeri çıkarsa kendilerinden ilk İsrail'in Amerika'daki güç üsleri olan Yahudi örgütlerinin yüz çevireceği, tüm sakinleri için demokrasi ve eşit oy hakkı sağlayamayan bir devleti desteklemeyeceklerini aktardı. Dört yıl önce Gazze'den çekilme planını da Filistin nüfusunun Yahudi nüfusa baskın çıkmaması hesabına dayandırdığını anımsatan İsrail Başbakanı, Annapolis toplantısının 'İsrail'in beklentilerinden fazlasını' ortaya koyduğunu, zor geçecek müzakerelerde sabır ve kurnazlık gerekeceğini, güçsüz Filistin lideri Mahmud Abbas'ın ihtiyaç duyduğu araçları ve anlaşmanın ana hatlarıyla ilgili anlayış kazanmasını sağlamanın ise kendisine düştüğünü anlattı.
İsrail Suriye ile görüşmeye yanaşmıyor
Olmert, Golan Tepeleri'ni geri alabilme hedefiyle müzakereleri yeniden başlatmak için Annapolis'e katılan Suriye'ye de yüz vermedi. İsrail lideri, "Bir değişim olmasını arzuluyorum" demekle yetinirken, sözcüsü Miri Esin "Bu rejimle mümkün olduğunu düşünmüyoruz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise, "Ortadoğu'da barışın en garanti yolu güvenlikten geçer" vecizesi eşliğinde İsrail-Filistin güvenlik sorunlarına dair temsilciliğe eski NATO Avrupa Kuvvetler komutanı emekli orgeneral James Jones'u atadı. (Dış Haberler)