Olmert'in mesajını Esad'a Ankara iletmiş

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in nisanda ABD Başkanı George W. Bush ile birlikte Suriye'yi İran, Lübnan'daki Hizbullah ve Filistinli örgütlerden koparma amacıyla...

TEL AVİV - İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in nisanda ABD Başkanı George W. Bush ile birlikte Suriye'yi İran, Lübnan'daki Hizbullah ve Filistinli örgütlerden koparma amacıyla pişirdiği 'barış planı' teklifini Almanya ve Türkiye üzerinden Şam'a ilettiği öne sürüldü.
Olmert'in gizli bir mesajla barış anlaşması için 1967'de işgal ettikleri Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmeyi önerdiği belirtildi. Yediot Aharonot'a göre, Olmert, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a şu mesajı yolladı: "Barış ortağınım. Barışın Golan'ı bırakmayı gerektirdiğini biliyorum. Üzerime düşeni yapmak istiyorum. Suriye'nin de buna karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceğini duymak istiyorum: Aşamalı olarak İran, Hizbullah ve Filistinli terör örgütleriyle ittifakı feshetmek, finansal destek ve terörü teşvike son vermek."
Esad ise henüz yanıt vermedi. 24 Mayıs'ta bir saat telefonda görüştüğü Bush'tan plana yeşil ışık alan Olmert'in 19 Haziran'da Beyaz Baray'da gelişmeleri yeniden değerlendireceği belirtildi. Geçen ay Şam'la gizli temaslar yürütüldüğüne dair haberleri yalanlamış olan hükümet şimdi sessiz. Haber, İsrail'deki sağcı partilerin Olmert'in istifasını istemesine sebep oldu.