Olmert'ten Araplara çağrı: Zirve yapalım

İsrail'le Suudi Arabistan arasındaki gizli pazarlığın ardından Arap Birliği, Filistin sorununun çözümü için 2002 tarihli barış planını geçen hafta diriltirken, Yahudi devleti ile Arap devletlerinin müzakere masasına oturma ihtimali belirdi.

KUDÜS - İsrail'le Suudi Arabistan arasındaki gizli pazarlığın ardından Arap Birliği, Filistin sorununun çözümü için 2002 tarihli barış planını geçen hafta diriltirken, Yahudi devleti ile Arap devletlerinin müzakere masasına oturma ihtimali belirdi. Arap Barış Planı'nı orijinal haliyle reddeden İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ılımlı Arap liderlere zirve düzenleme çağrısında bulundu.
İsrail, 1967'de işgal ettiği topraklardan çekilmesi, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulması, mülteciler sorununa adil çözüm bulunması karşılığı ilişkilerin normalleştirilmesini içeren planı reddetmişti. Ama planın Arap Birliği zirvesinde onayı sonrası İsrail, müzakereye göz kırparken, ilk net açıklama önceki akşam İsrail Başbakanı'ndan geldi. Olmert, planı anmadan şöyle dedi: "Arap liderlere sesleniyorum; Suudi Kralı, ılımlı Arap liderlerle bir toplantı düzenler ve hem beni, hem de Filistin liderini çağırırsa, onları dinleyip görüşlerimizi açıklamaktan mutlu olurum." İsrail'in barış süreci için 'büyük ve acılı tavizlere hazır olduğunu' savunan Olmert, "Çok önemli bir lider gördüğüm Suudi Kralı dahil tüm Arap liderlerini, bizimle konuşmaya çağırıyorum. Diplomatik sürece ivme kazandırmak için ciddi çaba sarf etme zamanı. Bu konuda iyimserim" diye ekledi. Olmert geçen hafta planı 'Arap düşüncesinde devrim' diye nitelemişti.
Ama geçen yazki Lübnan savaşı yüzünden tepkilerin odağındaki Olmert, İsrail'de çağrısına ne soldan ne sağdan alıcı bulamadı. Ordu radyosu, "Olmert'in iç siyasette durumu o kadar kötü ki, bu davet ona biraz renk katar. Ne yazık ki, siyasi geleceği için Kral Abdullah'ın öncelikleri kendi önceliklerinin önünde geliyor" yorumu yaptı. Solcu Meretz Partisi'nin lideri Yossi Beilin, "Olmert, boş sözlerin ardına saklanacağına komşularla müzakereye başlasa iyi eder" derken, Ulusal Dini Partisi vekili Zvi Haendel, Olmert'i 'hayal dünyasında yaşamakla' suçladı. Araplar da Olmert'e tepki gösterdi. Bir Suudi yetkili "Görüşmeden önce İsrail işgal topraklarında çekilmeli" derken, Filistin Dışişleri Bakanı Ziad Ebu Emir de "Arabayı atın önüne koşuyor. İşgal bitmeden diğer aşamalara geçmeye çalışıyor" diye konuştu. (Dış Haberler)