Ölümden kaçıp duran Rüşdi 'şövalye' oldu

İran'ın 'Şeytan Ayetleri' adlı kitabı sebebiyle 18 yıl önce hakkında ölüm fetvası çıkardığı Hint asıllı Britanyalı yazar Salman Rüşdi, şövalyelik payesini sembolize eden 'sir' unvanına layık görüldü.

LONDRA - İran'ın 'Şeytan Ayetleri' adlı kitabı sebebiyle 18 yıl önce hakkında ölüm fetvası çıkardığı Hint asıllı Britanyalı yazar Salman Rüşdi, şövalyelik payesini sembolize eden 'sir' unvanına layık görüldü. Kraliçe 2. Elizabeth'in 81. doğum gününde siyaset, sanat, basın ve spor dünyasından pek çok ismin yer aldığı 'onur listesinde' Rüşdi de yerini aldı. İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni başına 3 milyon dolar ödül koyduğundan hayatını köşe bucak saklanarak geçirmiş Rüşdi, bu onurlandırmayı "Çalışmalarımın bu şekilde ödüllendirilmesi beni onurlandırdı, çok heyecanlıyım" diye karşıladı.
Kraliçe'nin 'sir' unvanı dışında payeler içeren onur listesinde ayrıca Soğuk Savaş'ta Sovyetler Birliği'nden Britanya'ya kaçmış olan en üst düzey KGB ajanı Oleg Gordievsky ile CNN'in İran ve Britanya asıllı ünlü muhabiri Christiane Amanpour da yer aldı.