'Ölümünüz doktor elinden olacak'

Geçen hafta Londra'ya patlayıcı yüklü iki araç bırakılması ve Glasgow Havaalanı'na saldırıyla ilgili yakalanan sekiz zanlının doktor çıkmasının şokunu yaşayan Britanya'da, dün terör alarmı en üst seviye olan kritikten ciddiye düşürüldü.

LONDRA - Geçen hafta Londra'ya patlayıcı yüklü iki araç bırakılması ve Glasgow Havaalanı'na saldırıyla ilgili yakalanan sekiz zanlının doktor çıkmasının şokunu yaşayan Britanya'da, dün terör alarmı en üst seviye olan kritikten ciddiye düşürüldü. Başbakan Gordon Brown göçmen kalifiye çalışanların sıkı denetimden geçirilmesi talimatını verirken, halk daha önce Kaide'nin bir rahibe 'Dr. Terörist' uyarısı yapmasını konuşuyor. Times'a konuşan Ortadoğu'da Uzlaşma ve Yardım Vakfı Başkanı rahip Andrew White, Ürdün'deki bir dini toplantıda Suriye'den gelen Irak'taki bir Kaide liderinin şöyle dediğini aktardı: "Britanyalı ve Amerikalıları yıkma planlarımız hazır. Yakında Britanyalılara saldırılacak. Sizi öldürenler sizi tedavi edenler olacak." White, Britanya Dışişleri'nde üst düzey bir yetkiliyi uyardığını, ama Kaide liderinin doktorlara atfını aktarmadığını belirtti.
Veda mektubu bile yazmışlar
CNN, Glasgow Havaalanı'na saldıran biri Iraklı iki doktorun, canlı kurtulamayacakları hesabıyla veda mektubu yazdıklarını, mektuplardan Iraklı Bilal Abdullah ile Slovakya'da tıp eğitimi almış Halil Ahmed'in Kaide bağlantılı olduklarının anlaşıldığını aktardı. ABD istihbaratı Londra-Glasgow girişimlerinin gerisinde Irak'taki Kaide'nin olduğuna inanıyor. Britanya ise, 'hiçbir zanlının polisçe izlenmediği veya terör operasyonlarında adının geçmediği' açıklamasına karşın, bazı zanlıların iç istihbarat servisi MI5'in 2 bin ismin yer aldığı veritabanınında bulunmasını konuşuyor. (Dış Haberler)