OPEC'te ABD'ye karşı atak

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'la ilgili görece olumlu raporuyla zorda kalan Bush yönetimi Tahran'a yeni yaptırım, olmazsa saldırı tehditleri savururken, İran ile Venezüella ABD'ye karşı atağı OPEC'te düzenliyor.

RİYAD - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'la ilgili görece olumlu raporuyla zorda kalan Bush yönetimi Tahran'a yeni yaptırım, olmazsa saldırı tehditleri savururken, İran ile Venezüella ABD'ye karşı atağı OPEC'te düzenliyor. Petrol fiyatlarının 100 dolara yaklaşmasıyla dünya ekonomisi sırat köprüsünden geçerken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dün Riyad'da 47 yıllık tarihinde üçüncü kez liderler zirvesi yaptı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile "ABD, İran'a saldırırsa petrol 200 dolara fırlar" diyen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, petrol alışverişinin dolarla yapılmaması ve fiyatın şimdikinin altına düşmemesi için ittifak kurdu. Zirve öncesi dışişleri bakanları toplantısında, iki ülke ABD'nin müttefiki Suudilerle dolar kavgasına girdi.
'OPEC 1973'e dönsün'
Kartelin ikinci büyük üreticisi İran'ın lideri, "OPEC, ağır siyasi ve ekonomik baskı altında. Bu yüzden fosil enerji hâlâ kendi konumunu bulmadı. Enerji piyasasına yapılan baskı nedensiz ve suni değil. Mevcut petrol fiyatı gerçek değerinden daha aşağıda. OPEC üyeleri ekonomik güçlerini maalesef bugüne kadar birleştiremedi. Petrolü dolar üzerinden fiyatlandırmak da üretici ülkeleri olumsuz etkiliyor" dedi.
Kartelin 5. büyük üreticisi Venezüella'nın lideri de, varil fiyatının 80-100 dolar arası olması, ama bunun Üçüncü Dünya'yı mahveden bombaya dönüşmemesi için yoksul ülkelere tazminat sağlamanın yolunun bulunması, zengin tüketici ülkelerin ise küresel ısınmayla mücadele için zaten daha yüksek fiyat ödemesi gerektiğini savundu. 1973'te İsrail'in Suriye işgali sebebiyle Arap ülkelerinin ABD ve Batı Avrupa'ya petrol ambargosu uygularken OPEC'in de petrol fiyatlarına rekor zam yapmasına atıf yapan Chavez, kartelin daha güçlü siyasi-jeopolitik rol üstlenmesi ve 1970'lerdeki konumuna geri dönmesi çağrısı yaptı.
Bildiride dolar kavgası
Önceki günkü dışişleri bakanları toplantısının yanlışlıkla gazetecilere yayımlanması ise, karteldeki kavgaya ışık tuttu. İran ve Venezüella bakanları zirve sonuç bildirisinde 'dolardaki sürekli düşüşün petrolün değerini olumsuz etkilemesinden duyulan endişe'nin yer almasını isterken, Suudi bakan Suud Faysal "Doları anmayın, dışardaki medya ahalisi bunun üstüne atlayıp iyice abartırsa dolar çöker" diye çıkıştı. Daha sonra OPEC Genel Sekreteri, doların bildiriye girmeyeceğini söyledi. Petrol fiyatındaki her bir dolarlık artış en çok, en büyük tüketici ABD'yi 5 milyar dolarlık maliyetle vuruyor.