Oprah sustu, Obama söndü

ABD'de 2008 başkanlık seçimi için Demokratlar arası yarışta kadın aday Hillary Clinton'ın gölgesinde kalan siyah aday Barack Obama'nın Iowa'da 3 Ocak'taki kilit önseçim sınavı öncesi imdadına ünlü talkşovcu Oprah Winfrey yetişti.

DES MOINES - ABD'de 2008 başkanlık seçimi için Demokratlar arası yarışta kadın aday Hillary Clinton'ın gölgesinde kalan siyah aday Barack Obama'nın Iowa'da 3 Ocak'taki kilit önseçim sınavı öncesi imdadına ünlü talkşovcu Oprah Winfrey yetişti. Her gün 10 milyon izleyiciye ulaşan 'eğlence uzmanı', kampanyasında Obama'ya katılınca on binleri cezbetti. Oprahlı etkinlik, kiralanan 18 bin 500 kişilik basket salonuna sığmayınca, 80 bin kapasiteli stadyuma taşındı. Ama Oprah'nın "Buraya onun doğru kişi olduğunu söylemeye geldim" sözü, yahut Obama'nın siyasi deneyim eksikliği konusunda "Bana göre, hayat yolunda kazanılan deneyim hükümet koridorlarında kazanılandan daha önemli" vurgusu işe yaramadı. Oprah sahneyi Obama'ya bıraktığında, çok sayıda kişinin alanı terk etmesi, kalanların da yeterince dinlememesi dikkat çekti.
Şovunda tanınmayan insanları ünlü yapmasıyla namlı 53 yaşındaki Oprah, mayısta siyah adaya destek açıklayıp kampanyasına 3 milyon dolar bağışladı. Bu manevraya Hillary de annesi Dorothy Rodham'ı devreye sokarak yanıt verecek. (afp, bbc)