Ortadoğu Erdoğan'la gururlu

Ortadoğu Erdoğan'la gururlu
Ortadoğu Erdoğan'la gururlu

Türkiye?nin Tahran elçiliği önünde Erdoğan?a destek gösterisinde Türkçe sloganlar atıldı. FOTOĞRAF: KERİM GÜLBETEKİN / AA FOTOĞRAF: AFP

Başbakan Gazze panelinde Peres'i yanıtsız bırakmayınca yıldızı iyice parladı. Lübnan Meclis Başkanı Berri ile Dürzi lider Canbolat, 'Sizinle gurur duyuyoruz' derken, İran lideri de 'tebrik mesajı' yolladı

BEYRUT/TAHRAN - Davos’taki Gazze panelinde kendisini hedef seçen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i sert dille yanıtlayıp sözünü kesmeye çalışan moderatöre kızarak salonu terk eden Başbakan Tayyip Erdoğan, Ortadoğu’dan alkış almaya devam ediyor. Önceki gün Gazzeliler Türk bayraklarıyla gösteriler yapmışken dün de Suriye, Lübnan ve İran’dan övgüler yağdı.
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Erdoğan’a mektup yollayıp “Özgür insanların takdirini kazandınız. Müslümanlığınız ve insanlığınız, sizce mahsuru yoksa ‘Araplığınız’ özgür bir insan olduğunuzu kanıtladı” dedi. Hizbullah’la kavgalı Dürzi İlerici Sosyalist Partisi lideri Velid Conbolat, Başbakan’a telgraf çekip ‘Filistin’de katledilen halkı savunduğunu, savaş suçlusu ve çocuk katili Peres’i susturduğunu’ belirtip ekledi: “Sizinle ve Türkiye ile gurur duyuyoruz.” dedi. Hizbullah’a yakın El-Sefir’in başyazarı “Bir kez daha Erdoğan, birçok Arap liderinden daha Arap ve insan olduğunu kanıtladı” ifadesini kullandı.
İslam devrimi lideri Humeyni’nin sürgünden dönüşünün 30. yıldönümünü kutlayan İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yayımladığı mesajda Erdoğan’a “Cesurca tavrınız, gerçekleri açıkça ifadeniz, adaletten yana dünya halkları için mutluluk ve heyecan yaratmıştır” diye seslendi. Ahmedinecad “İran halkı değerli tutumunuzu en samimi kalple selamlıyor, takdirle karşılıyor, sizin ve büyük Türk milletinin başarısı için dua ediyor” dedi. Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı Ayetullah Ahmed Cenneti “Aziz ve muhterem kardeşim Erdoğan” diye hitap ettiği mesajını şöyle sürdürdü: “Türk halkının ve tüm Müslümanların sözünü söylediniz. Yiğitçe tutumunuzla Filistin halkını mutlu ettiniz ve bazı Arap liderleri de utandırdınız. Her zaman başınız dik olsun.” 

Erdoğan kupaları satışta
Bazı İran gazeteleri ‘Yaşasın Erdoğan’ manşeti atarken dün Türkiye’nin Tahran elçiliği önünde teşekkür gösterisi vardı. Öğrenci birliklerinin ortak bildirisinde Erdoğan’ın dünyanın duygularına tercüman olduğunu belirtilip Türkçe ‘Size dua ediyoruz. Son nefesimize kadar yanınızdayız. İnşallah sesiniz tüm dünyada yankılanır’ denildi. Yine Türkçe ‘Yaşasın Erdoğan’, ‘Erdoğan yüzün ak olsun’, ‘Kahraman Erdoğan teşekkür’ sloganları atan göstericiler ‘Arap liderleri, Erdoğan’dan ders alsın’ pankartları açtı. Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği önünde toplanan Suriyeliler, sloganlar atarak Türkiye’ye ve Erdoğan’a teşekkür etti. Gazze’de de üzerinde Erdoğan’ın resmi bulunan kupaları satışa sunuldu. (Dış Haberler)