Ortadoğu nasıl kurtulur?

Hariri'ye yönelik suikast Lübnan'da her eve korku salmakta. Eylemin devamı gelebilir. Henüz eski yaraları iyileşmemiş Lübnan'da yeni yaralar açılabilir. İsanlar kendilerinin ve çocuklarının akıbetinden kaygılı.
Haber: ABDULLRAHMAN EL RAŞİD / Arşivi

Hariri'ye yönelik suikast Lübnan'da her eve korku salmakta. Eylemin devamı gelebilir. Henüz eski yaraları iyileşmemiş Lübnan'da yeni yaralar açılabilir. İsanlar kendilerinin ve çocuklarının akıbetinden kaygılı. Bir kargaşa çıkarsa ne sınır tanır ne de durdurulabilir.
Tam bir asırdır şiddetten ve savaştan usanmadınız mı? Dünyanın dört bir yanındaki birçok kimsenin bölgemizde olup bitenleri izledikleri zaman sorduğu soru bu. Verilebilen tek yanıt ise, 'Şiddetin sürmesi insanların tercihi değil kaderidir' yolunda. İnsanlar, şiddet ve savaşın yakıtından ibaret adeta. İşte bu noktada bölgemize ve insanlarımıza bakarak soruyoruz: Acaba halkları kargaşadan, siyasi çalkantılardan korumanın ve istikrarı sağlamanın bir yolu var mı?
Tüm dünya sarsıntılı günler geçirdi muhakkak ama bizim kadar savaş, kargaşa ve acı görmüş bir bölge bilmiyoruz. Acaba bütün bir dünyanın bizi kendimizden kurtarmak için harekete geçmesi mümkün mü? Acaba başka halkların keyfini çıkardığı güvenli koşulların oluşturulduğu, çatışmaların sona erdiğinin ilan edildiği, çekişmelerin körüklenmesine müsaade edilmediği ve buna kalkışan halkların cezalandırıldığı bir döneme girmemiz mümkün mü? İkinci Dünya Savaşı sonrasının Avrupa'sı gibi olabilecek miyiz?
Ortadoğu'nun kendi artan sorunlarını taşımaya hazır olmadığı ve siyasi, ekonomik ve güvenlik açılarından eğitilmesi gerektiği söylenir Batılılarca. Bölgemizin ehilleştirilmeye ve eğitime ihtiyacı olduğu kesin ancak Batı'nın da yardım eli uzatması gerekiyor.
Dünya zamanını seyirci kalmak veya bir tarafı ötekine karşı desteklemekle geçirerek çok şey kaybetti. Dünyanın güvenliği bölgenin güvenliği oluverdi.
O halde sadece tek bir savaşla veya tek bir konuyla sınırlı olmayan toplu barışın çözümünü aramalıyız. Yani barışçı halkların korunduğu ve kötü çekişmelerin abluka altına alındığı kurallar getirilmeli.
(Londra'da Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi, genel yayın yönetmeni, 16 Şubat 2005)