Ortadoğu'da siftah Suudilerle

Ortadoğu'da siftah Suudilerle
Ortadoğu'da siftah Suudilerle

Kral Obama?ya altın madalyon taktı. Mısır?da da ?Yeni Firavun Obama? hediyelik eşyaları satışta. FOTOĞRAF: EPA

İsrail'i kapsamayan ilk Ortadoğu turuna Riyad'dan başlayan Obama, 'bilge' dediği Abdullah tarafından krallar gibi karşılandı. Obama'nın bugün Mısır'daki tarihi konuşması öncesi muhalifler öfkeli, İsrail kaygılı, Kaide tehditkâr

RİYAD - ABD Başkanı Barack Obama, İslam dünyasının kalbini kazanma ve Filistin-İsrail barış sürecini diriltme amacı güden ilk Ortadoğu turuna dün Riyad’dan başlarken İsrail endişeye, Arap alemi tartışmalara garkoldu. Farklı tarih ve kültürden beslenen İslam dünyasına Batılı değerleri empoze etmeyecekleri mesajıyla yola çıkan Obama, İslam dünyasına sesleneceği Kahire’den önce Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Abdullah’a misafir oldu. 

Birlikte acı kahve içtiler
Kırmızı halılarla karşılanan Obama için caddeler Amerikan bayraklarıyla süslendi. Obama, hareketi öncesi “İlk ziyaretim ama haşmetmeapla birkaç konuşmam oldu, bilgelik ve nezaketinden etkilendim” diye övdüğü Abdullah’ın koca altın hediyesini boynuna takıp havalanında hoşgeldin kahvesi içti. ABD başkanı ardından kralın çöldeki at çiftliğine geçip barışa karşılık İsrail’in tanınmasını öngören 2002 tarihli Suudi barış planı, İran’ın bölgedeki etkisi, petrol fiyatları ve radikalizmle mücadeleyi görüştü. Bugün Mısır’a uçup Kahire Üniversitesi’nden İslam dünyasına seslenecek olan Obama, Ortadoğu stratejisinin detaylarını açıklayacak.
Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, özgürlüklerin evrensel değerler olduğu vurgusu yapan Obama, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşecek. Obama’nın konuşma için Mısır’ı seçmesini ‘diktatör Mübarek’e ödül’ gören muhalifler ise mutsuz. Müslüman Kardeşler, ‘Kahire seçimi Mübarek rejimine cömertçe ödül’ açıklamasını yaptı. Obama’nın insan hakları savunucularıyla buluşmaması da hayal kırıklığına yol açtı. Obama’yı dinlemeye muhalif lider Eyman Nur ve Müslüman Kardeşler’in milletvekilleri davet edilmesi de tatmin etmedi. Nur, “Sivil toplum ve siyasi partileri görmezden gelen yaklaşımdan dolayı şaşkınız. Obama gerçek Mısır’ı göremeyecek” diye çıkıştı.
Mısır’ın resmi medyası, Obama’ya ‘İsrail’in tarafını tutma, içişlerine karışma, demokrasi dersi verme’ diye uyarıp, ‘Araplara daha fazla baskıdan daha saçma birşey yok’ değerlendirmeleriyle dolup taştı. Öte yandan Mısırlı yetkililerin, Obama’nın konuşmasına İran’ın Kahire’deki diplomatik misyon temsilcisini de davet ettiği kaydedildi.
Kaide ise Obama’yı çifte mesajla karşıladı. Örgütün Suudi asıllı lideri Usame bin Ladin, Cezire’den yayımlanan ses kaydında Obama’yı selefi George W. Bush’un izinden gitmekle suçlayıp Pakistan’ın Svat bölgesindeki operasyonu hatırlatarak “Obama İslam aleminde ABD’ye karşı nefret ve kin tohumları ekti. Amerika halkı onlarca yıldır ekilenleri biçmeye hazır olsun” tehdidi savurdu. Mısırlı yardımcısı Eyman Zevahiri de hemşehrilerini Obama’yı protestoya çağırırken ziyareti ‘Mısır’ın işkencecileri’ ve ‘Amerikan köleleri’nin davetiyle gerçekleştiğini savunup “O bir suçlu ve mesajı Svat’ta alındı. Kanlı mesaj zarif sözlerle gizlenemez” dedi. 

Yeni Tutankamon
Mısır esnafı ise Obama’yı ‘Yeni Tutankamon (Firavun)’ olarak gösteren hediyelik eşya satışına başladı. Ziyaret kutsal topraklarda da yankılandı. Hamas sözcüsü Fevzi Berhum “Siyonist düşmana baskı bekliyoruz. Gezi Obama için test” derken Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin durdurulması çağrısına direnerek ABD ile restleşen İsrail, kaygılı. Ulaştırma Bakanı Yisrael Kakz, “ABD başkanı İslam dünyası ile uzlaşma çabası gösterme hakkına sahip. Ama bunun ortak çıkarlarımıza zarar vermemesinden emin olmalıyız” derken, Savunma Bakanı Ehud Barak, Obama’yla hareketi öncesi Beyaz Saray’da barış süreci, İran ve 75 adet F-35 saldırı uçağı alımını görüştü. Obama, Yahudi yerleşimlerin durdurulması talebini yineledi. Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de görüşen Barak, bugün Savunma Bakanı Robert Gates’le görüşecek. (Dış Haberler)