Ortadoğu'da yeni silahlanma yarışı

ABD dışişleri ve savunma bakanları Condoleezza Rice ile Robert Gates, İsrail yönetiminin iknasının ardından Şii İran'a karşı Suudi yönetimi başta olmak üzere Körfez ülkelerine 20 milyar dolarlık silah satışını garantilemek üzere bölge turuna çıktı.

TAHRAN/BERLİN - ABD dışişleri ve savunma bakanları Condoleezza Rice ile Robert Gates, İsrail yönetiminin iknasının ardından Şii İran'a karşı Suudi yönetimi başta olmak üzere Körfez ülkelerine 20 milyar dolarlık silah satışını garantilemek üzere bölge turuna çıktı. 10 yılda İsrail'e 30, Mısır'a 13 milyar dolarlık askeri yardımı doğrularken Sünni Araplara silah satışıyla ilgili rakam telaffuz etmeyen Rice, bu manevranın 'İran, Suriye, Hizbullah ve Kaide'nin bölgedeki olumsuz etkilerine karşı daha geniş bir stratejiyi destekleyeceğini' söyledi. Ancak dünyadan tepkiler gecikmedi.
İran Dışişleri sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, "ABD'nin hep bölgeye korku yaymaya ve iyi ilişkileri bozmaya yönelik özel bir politikası var. Korku yaymayı bölgeye silah satmak için de istemektedir. Bu yüzden de bazı bölge ülkeleri hakkında suçlamalar uydurmaktadır" dedi. Alman Başbakanı Angela Merkel'in partisi CDU'dan parlamento dış ilişkiler komisyonu başkanı Ruprecht Polenz de "Zaten barut fıçısı olan Ortadoğu'ya daha fazla patlayıcı madde koymak olur. İran üzerinde ters etki yapıp daha hızlı silahlanmalarına yol açabilir" uyarısı yaptı. Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Hubertus Heil, "Bush'un dış politikada hep yanlış tutumu benimseme yeteneği var" dedi. Dışişleri sözcüsü, "Körfez ülkelerinin gerilimi görüşmelerle çözmesi çıkarlarına. İstikrarın anahtarı İran'da" diye ekledi.
Tam da bu gelişmeler üzerine İsrail istihbaratına yakın Debka internet sitesi, Rusya'nın da İran'a 250 son teknoloji ürünü uzun menzilli Sukhoi-30 savaş uçağı satmayı planladığını öne sürdü. Debka, İran'ın Rusya'dan çok amaçlı Sukhoi'lere ek olarak, menzillerini kilometrelerce artıracak yakıt tankeri uçakları da almayı planladığını iddia etti. İran'ın uzun menzilli savunma kapasitesini önemli ölçüde artıracağını belirtip haberle ilgili endişelerini dile getiren savunma bakanlığı ve hükümet yetkilileri, bunu Rusya'nın müttefik Araplara büyük silah satışı açıklayan ABD ile rekabet girişimi olarak değerlendirdi. (Dış Haberler)