Ortadoğu'ya halaylı açılım

Ortadoğu'ya halaylı açılım
Ortadoğu'ya halaylı açılım

Davutoğlu El Birkeh köyünde Türk bayraklarıyla karşılandı. Çocukları kucaklayıp yanaklarından öpen Davutoğlu, halay çekip oynadı, kendisi için özel getirilen faytona bindi. FOTOĞRAF: AA

Lübnan'da Türkiye'nin finanse ettiği projeleri inceleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkmen köyünde halay çekti, su vaat etti. Lübnan gazetesine makale yazıp 'Türkiye Ortadoğu'da arabuluculuğa hazır' mesajı verdi

BEYRUT - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bölgesel rolünü büyütme çabasıyla gittiği Lübnan’da Ankara’nın Ortadoğu’da arabuluculuk arzusunu dile getirip Türk projelerini denetledi, açılış yaptı ve halkın arasına karışıp halay çekti. Davutoğlu, temaslarına paralel İngilizce yayımlanan Daily Star gazetesine yazdığı makaleyle de Türkiye’nin açılım politikalarını anlattı.
Davutoğlu, Türkiye’nin ‘sıfır sorun’ politikası kapsamında Ortadoğu’da yaşanan bir dizi soruna kayıtsız kalamayacağını belirtip arabulucuğa hazır olduğu mesajı verdi. Çıkmazdaki Arap-İsrail barış süreci, Lübnan ve Irak’ın istikrarı, İran’ın nükleer sorunu ve Afganistan’la Pakistan’daki olayları ‘Acımasız gerçekler’ diye niteleyen Davutoğlu “Türkiye aktif bir bölgesel güç olarak yakın çevresindeki bu gelişmelere kayıtsız kalamaz. Ortadoğu’daki ihtilafların hiçbirinde taraf olmasa da, Türkiye’nin bunların çözümünde ve bölgesel barışla istikrarın sağlanmasında büyük çıkarı vardır. Bölgedeki tüm ülkelerle geleneksel olarak iyi ilişkilere sahip olduğu göz önünde bulundurulursa, Türkiye aynı zamanda bu amaca ulaşmak için gerekli donanıma da sahip” diye yazdı. 

‘Filistin her şeyin başı’
Filistin sorununun diğer sorunları ateşlediğini belirten Dışişleri Bakanı, Filistin davasının Türk liderlerin gündeminde yüksek bir yerde bulunduğunu, çözüm için öncelikle Filistinliler arasındaki siyasi bölünmenin aşılması gerektiğini vurguladı. Davutoğlu “İsrail-Suriye görüşmelerinde ilerleme sağlanması gerekliliği de dahil olmak üzere, Türkiye daha önce olduğu gibi, barış sürecini ilerletmeye yardımcı olmaya hazırdır” ifadesini kullandı. 

Tüm barış planlarına destek
Dün Devlet Başkanı Mişel Süleyman, Başbakan Fuad Sinyora ve Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk ile ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları ele alan Davutoğlu, “Bölgeye barış getirecek tüm barış planları ve girişimlerini destekliyoruz. Lübnan’la birlikte çalışacağız. Lübnan’ın istikrarı bölgenin istikrarı demek” dedi. Davutoğlu, 2006’daki İsrail saldırısından beri Türkiye’nin Lübnan’da 37 okul ve iki sağlık ocağı yaptığını, beş okulun inşasının da sürdüğü bilgisini verdi.
Davutoğlu halk diplomasisini de ihmal etmedi. Önceki gün kuzeyde Türkiye’nin okul yaptırdığı Türkmen köyü Kuvaşra’da coşkuyla karşılanan Davutoğlu, köylülerin su sorununu çözme sözü verdi. Ardından El Birkeh köyündeki sağlık ocağının açılışını yapan Davudoğlu, halay çekip oynadı, faytona binip köyü turladı. Ardından Trablusşam’da Türkiye’nin restore ettiği 700 yıllık mevlevi tekkesindeki çalışmaları denetleyip belediyenin festivalinde sema gösterisini izledi. Davutoğlu, dün Sinyora ile Sayda’daki sağlık merkezinin inşaatını inceleyip barış gücündeki Türk birliğini ziyaret etti. (aa, Daily Star)