Ortega, Kontralar için para istiyor

Nikaragua'da 16 yıl sonra ocakta yeniden başkanlığa seçilen efsanevi Sandinist lider Daniel Ortega, 1980'lerde kendisine karşı savaşan sağcı Kontralarla uzlaşmakla kalmayıp 'haklarını elde etmeleri' için ABD yönetimine kafa tutuyor.

MANAGUA - Nikaragua'da 16 yıl sonra ocakta yeniden başkanlığa seçilen efsanevi Sandinist lider Daniel Ortega, 1980'lerde kendisine karşı savaşan sağcı Kontralarla uzlaşmakla kalmayıp 'haklarını elde etmeleri' için ABD yönetimine kafa tutuyor.
Ortega, 1979'da Somoza'yı devirdiğinde kendisine karşı Kontra milislerini silahlandırıp 30 bin kişinin öldüğü iç savaşa sürükleyen ABD'nin Kontralara mali yardımda bulunması gerektiği çıkışı yaptı. Ortega, ABD'nin zorluk içinde yaşayan Kontralarla ailelerine ev ile iş sağlamak için kurdukları Barış ve Uzlaşma Komitesi fonuna, 300 milyon dolar vermesini istedi: "ABD'nin, Reagan döneminde müdahale ettiği Nikaragua'daki iç savaşın sonuçlarından bugünkü yönetim de sorumlu. Kontralarla ailelerine konut edindirmemizi ve topraklarını işletmeleri ya da küçük işyerleri açmaları için kredi vermemizi sağlayacak fona ABD'nin, en az 300 milyon dolar vermesi iyi olurdu."
Ortega, Kontraların eski siyasi lideri Jaime Morales Carazo'yu yardımcısı yapmıştı.