Oslo fuhuş yasağını tartışıyor

İskandinavya'nın refah ülkesi Norveç'in para karşılığı seks satın almayı yasaklamaya hazırlanması büyük tartışma yarattı. İşçi Partisi, Sosyalist Parti ile Merkez Parti'den oluşan koalisyonun hazırladığı ve...

OSLO - İskandinavya'nın refah ülkesi Norveç'in para karşılığı seks satın almayı yasaklamaya hazırlanması büyük tartışma yarattı. İşçi Partisi, Sosyalist Parti ile Merkez Parti'den oluşan koalisyonun hazırladığı ve 2008 ortalarında yasalaşması beklenen tasarı, para karşılığı seks satın alan erkeklere altı ay hapis cezası veya para cezası öngörüyor. Ancak komşu İsveç'te 1999'da çıkarılan bir düzenleme örnek alınıp oluşturulan tasarı ülkeyi böldü. Destekçilerine göre tasarı, insan kaçakçılığına darbe vuracak. Sivil toplum örgütlerine göre ise seks satışını değil, sadece seks satın almayı yasaklayan tasarı, fahişeleri evlerde fuhuşa zorlayıp durumlarını daha da vahimleştirecek.
Erkeklere açık mesaj
Norveç'te parayla seksin yüzde 40'ı sokakta, geri kalanı otel ve masaj salonlarında yaşanıyor. Sokaktaki fahişelerin yüzde 80'i ise yurtdışından özellikle Romanya, Bulgaristan ve Nijerya'dan insan kaçakçılığı yoluyla geliyor. Son dönemde başta başkent Oslo'da fahişelerin daha görünür olması sebebiyle parayla seksin yasaklanması çağrıları artmıştı. Adalet Bakanı Knut Storberget, tasarıyla insan kaçakçılığını da önleyecekleri savında: "Erkeklere, parayla seks satın almanın kabul edilemez olduğu yönünde açık bir mesaj vermek istiyoruz. Zira bu erkekler, seks için kaçırılan insanların dahil olduğu büyük bir uluslararası insan kaçakçılığı suçuna iştirak ediyor. Bu yasak, insan kaçakçılarının örgütlenmesini zorlaştıracak. Erkekler yakalanıp ceza almaktan korkacağından sokaklarda kolayca müşteri bulamayacaklar."
Fahişelere daha iyi yaşam şartları sunmak için çalışan örgütlerse yasağın tecavüzleri tetikleyip hayat kadınlarına yönelik saldırıları artıracağını savunuyor. ProCentre örgütü yetkilisi Liv Jessen, "Yasa, sokakta seks satışını bitirir ama kızların evde çalışmasını engellemez" vurgusu yaptı. Eski bir fahişe olan ve şimdi Hayat Kadınlarının Haklarını Savunma Örgütü Başkanı olan Janni Wintherbauer ise şunlara dikkat çekti: "Yasayla kızların müşteri bulmak için pezevenklere ihtiyacı olacak. Pezevenkler her şeyi düzenler hale gelecek, yaşadıkları ev, müşteri seçimi ve kaç para alacakları gibi. Zira sokakta kız, müşterisini kendi seçer. Ama bir evde, bunu yapamaz ve yardım isteyecek kimsesi de olmaz. Müşteri 'Zaten yasayı çiğnedim, kaybedecek bir şeyim yok' diye düşünebilir. Ayrıca sokakta parayı kız alırken, evde müşteri parayı önceden pezevenge verir."
Parayla seks satın alanların altı ay hapis veya para cezası aldığı İsveç'te hem polis hem örgütler yasadan memnun. Dedektif Karin Svedlund, "Yasayla, insan kaçakçılarının çalışması zorlaştı" diyor.
'Fuhuş her yerde zararlı'
Fuhuş Destek Grubu'ndan Jonas Flink ise Norveçli meslektaşlarının kaygılarını yersiz buluyor: "Fuhuşun sokak veya evde yapılması fark etmez. İkisinde de kızlara şiddet uygulanabilir. Yasayla erkekler artık 'Bir ailem var" diye düşünüp yakalanmaktan korkuyor. Bizde artık sadece evlerdeki fuhuşa odaklanıyoruz."