Otobüste arkaya oturmayana dayak

İsrail'de, kadınların giyimine karışıp otobüslerde onları arka koltuğa oturtmasıyla gündem yaratmış Ortodoks Yahudi toplumunun en muhafazakâr kesimini oluşturan Harediler, yine bir cinsiyet ayrımcılığı vakasına imza attı.

KUDÜS - İsrail'de, kadınların giyimine karışıp otobüslerde onları arka koltuğa oturtmasıyla gündem yaratmış Ortodoks Yahudi toplumunun en muhafazakâr kesimini oluşturan Harediler, yine bir cinsiyet ayrımcılığı vakasına imza attı. Kudüs yakınındaki Beyt Şemeş'te önceki gün bir grup Haredi genç, ülkenin en büyük otobüs işletmecisi Egged şirketine bağlı bir otobüste ön koltuğa oturan Haredi kadına arka koltuğa geçmesi 'uyarısı' yaptı. Kadın arkaya geçmeyi reddedip beş Haredi gencin saldırısından korunmak amacıyla da bir askerin yanına oturdu. Bunun üzerine gençler, önce kadına, daha sonra da yanında oturduğu İsrailli askere saldırıp dayak attı.
Çıkan olaylar üzerine bölgeye gelen polis ise saldırgan gençleri yakalamayı başaramadı. Zira onlarca Haredi, polis araçlarının lastiklerini delip beş gencin kaçmasını sağladı. Olaylarda yaralanan olmazken, İsrailli asker, "Beni öldüresiye dövmeye başlamışlardı" diye konuştu.
İsrail'de Haredilerin yaşadığı yerlerde 30'dan fazla kamu otobüsü, yasal olmasa da, gönüllü olarak kadın ve erkek ayrımcılığı esasına göre hizmet veriyor. Ama Egged şirketi, Haredilerin bu talebini reddediyor. Hatta bu nedenle Harediler geçen yıl, Egged'i protesto için sokağa dökülüp gösteriler düzenlemişti. Yine geçen yıl bir grup Haredi erkek, Ağlama Duvarı'na gitmek için bindiği otobüste 'arka tarafta kadınlarla oturması' uyarılarına aldırmayan 50 yaşındaki Miriam Shear'a dayak atmıştı.