Oxford'da özgür ifade gösterilere takıldı

Saygınlığıyla nam salmış özel tartışma topluluğu Oxford Union'ın Yahudi soykırımı inkârcısı tarihçi David Irving ile Britanya Milliyetçi Partisi (BMP) lideri Nick Griffin'e ifade özgürlüğünün sınırlarını tartışmak üzere kürsü sunması ortalığı karıştırdı.

LONDRA - Saygınlığıyla nam salmış özel tartışma topluluğu Oxford Union'ın Yahudi soykırımı inkârcısı tarihçi David Irving ile Britanya Milliyetçi Partisi (BMP) lideri Nick Griffin'e ifade özgürlüğünün sınırlarını tartışmak üzere kürsü sunması ortalığı karıştırdı.
Önceki akşam konuşmaları engellemeye çalışan protestocular arasından küçük bir grup güvenlik çemberini kolaylıkla yarıp binaya girerek ortalığı birbirine kattı. Polisin enellemekte güçlük çektiği öğrenciler bir süre sonra ikna edilerek dışarı çıkarılırken, organizasyon programı bölüp Irving'i bir odaya Griffin'i ayrı bir odaya almak zorunda kaldı. Ancak dinleyicilerden daha kalabalık olan protestocular, bileti olanların yarısını salona sokmamayı da başardı. Protestocuları yarıp salona girmeye çalışanlar 'Utan' diye yuhalandı. Savunma Bakanı Des Browne'un da aralarında bulunduğu diğer konuşmacılar da tartışmalı iki isim nedeniyle katılmaktan vazgeçti.
'Onların istediklerini yazmayacağım'
Malcolm X, Richard Nixon, Bill Clinton, Gerry Adams ve Rahibe Theresa gibi isimleri konuk etmiş olan 184 yıllık Oxford Union'ın başkanı Luke Tryl öğrencilere farklı düşünceleri dinleme fırsatı sunmak istediklerini belirterek, "Faşizmle tartışarak savaşmalıyız. Bu, Irwing ve Griffin'e meydan okumak için bir fırsat" dedi. Protestocuların yanıtıysa 'Kryl'i öldür' oldu. Holacaust'u inkârdan 1998'de hüküm giyen Griffin, bir saat geç başlayan konuşmasında 'öldürmeye niyetli güruh' dediği protestocular için "Nazi döneminde yaşasalardı Nazileri sollarlardı" vurgusu yaptı. Hitler'in soykırım emri vermediğini ve gaz odaları olmadığını savunduğu için 2006'da Avusturya'da 13 ay hapis cezasına çarptırılmış 69 yaşındaki Irving ise, bazı odakların tarihin sadece kendi istedikleri gibi yazılması için baskı yaptığını belirtip, "Hâlâ boyun eğmeyi reddediyorum. Onların benden yazmamı istediklerini yazmayacağım. Arşivlerde bulduklarımı yazmaya devam edeceğim" dedi. (Dış Haberler)