Oyuna gelmeyelim

Bazen savaşçı, geri adım atmak zorunda kalabilir. Bu, onun barış istediği anlamına gelmez. Uzun vadeli hesaplarının doğrultusunda 'acı verici' karar alabilir.
Haber: GASSAN ŞERBEL / Arşivi

Bazen savaşçı, geri adım atmak zorunda kalabilir. Bu, onun barış istediği anlamına gelmez. Uzun vadeli hesaplarının doğrultusunda 'acı verici' karar alabilir. Açık savaşın hesapları kısa vadeli değildir çünkü.
Geri adımı planları gözden geçirmek için atar. Yeniden konuşlanma gelecekteki savaş için gücüne güç katar. Zaten Şaron anlaşmalara ve imzalara güvenmez. İsrail'in tek garantisinin pratikteki gücü olduğunu düşünür. Arapların hisleri ve niyetlerine yönelik bakış açısını değiştirmez. Sükûnetten anladığı ateşkestir.
Gazze'den çekilmeyi bu bağlamda değerlendirmek lazım. Mülteci kampları, fakirleri ve intihar bombacılarıyla dolu Filistin bölgesinden İsrail'in çekilişi bu. Batı Şeria'nın bir kısmını kemirme fırsatını güçlendirecek, devletin Yahudi yapısını koruyacak ve demografik patlama endişesini düşürecek bir çekiliş. Böylelikle İbrani devleti üzerindeki uluslararası baskı hafifleyecek. Sonra Gazze'de kalmak can ve mali açıdan maliyetli; İsrail'in imajı için külfetli olmasının yanı sıra Siyonist hayaller haritasında Gazze, Batı Şeria gibi değil.
Gazze'den çekilme Bush yönetimine de mesaj. Şaron bedeli önceden ödüyor. Bush'un bakış açısının iki devlet üzerinde yoğunlaştığı doğru ancak Beyaz Saray'ın efendisi toprak üzerindeki gerçeklere dikkat çekme çağrısı yaptı. 1967 sınırlarına dönmenin imkânsızlığını kabul etti. Sonra Şaron 11 Eylül sonrası ABD ile stratejik koalisyonunu muhafaza ediyor.
Şaron Batı Şeria'nın bir kısmını yutma umuduyla Gazze'de çekilmekte. Şaron
eğilimini gizlemedi. Büyük yerleşim birimleri görüşmelerin dışında kalacak. İşgal Gazze'de sona eriyor ama bir yandan da 'yol haritası' önüne mayınlı yollar döşeniyor.
Şaron'u bekleyen bir çatışma var. Netanyahu hükümet gemisinden kaptanını boğma umuduyla atladı. Likud parçalandı ve seçime gidebilir. Gelişmelerin yönünü kestirmek için erken. İsrail içinde, bölgede karışıklıklar var, buna Amerikan tökezlemesi de dahil.
İşgalin Gazze'de sona ermesini kutlamak Filistinlilerin hakkı. Direniş olmasaydı Şaron çekilmek zorunda kalmazdı. Burada Filistin rüyasını dünyadaki karar merkezlerine taşıyabilen Filistin yönetiminin varlığının önemini unutmamız doğru olmaz. Bu yüzden dünya Filistinlilerin Gazze'de ne yapacaklarına bakacak. İşlerini nasıl döndürecekler ve evin içini nasıl dizayn edecekler? Filistinlilerin içine düşecekleri en tehlikeli gelişme Gazze'de iktidar için birbirleriyle çatışmaları veya orada devlet olma haklarını destekleyen ülkeleri endişelendirecek bir model kurmaları.
Gazze'den çekilme çatışmayı Batı Şeria'ya ve Kudüs'ün geleceğine taşımakta. Yeni çatışma yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyuyor. Hamas yöntem değişikliğinden bahsederek iyi yaptı. Şaron, Gazze deneyiminin Abbas iktidarını devirmesini umuyor; böylece Batı Şeria'da yeni gerçekler dayatmak amacıyla ortağının, yani Abbas'ın yokluğunu gerekçe gösterebilecek. Hamas bunu gözden kaçırmamalı. (Londra'da yayımlanan Hayat gazetesi, 16 Ağustos 2005)