Özel güvenlikçi yine katletti

Irak hükümeti, diplomatları koruma adına 200 silahlı vukuata karışıp son olarak 16 Eylül'de 17 sivili öldüren özel güvenlik şirketi Blackwater nedeniyle ABD yönetimine rest çekti.

BAĞDAT - Irak hükümeti, diplomatları koruma adına 200 silahlı vukuata karışıp son olarak 16 Eylül'de 17 sivili öldüren özel güvenlik şirketi Blackwater nedeniyle ABD yönetimine rest çekti. Ama dün Bağdat'ta
özel güvenlikçiler yine işbaşındaydı!
Geçen yıl kocası öldüğünden beri ailesini taksi şoförlüğüyle geçindiren 49 yaşındaki anne Maruni Avanis ile kendisi gibi Hıristiyan olan yolcuları, özel güvenlikçilerin keyfi ateş açmalarına kurban gitti. Beyaz Oldsmobil'inde iki kadın ve bir çocuk yolcu taşıyan Avanis, aniden ortaya çıkan 'Çok yaklaşmayın' uyarısı yazılı SUV tipi dört özel güvenlik aracına mesafesini ayarlayamadı. Konvoyun sonundaki araçta bulunan korumaların makineli tüfekle defalarca taramaları sonucu, önde oturan kadın şoför ile kadın yolcusu başlarından vurularak öldü. Arka koltuktaki kadın yaralanırken, vücudu cam kırıklarıyla çizilen çocuk kaldırımdaki kan gölünde gözyaşları içinde kaldı. Irak polisi, konvoyun gangster çetesi gibi hızla olay yerinden uzaklaştığını söyledi.
136 milyon dolar tazminat talebi
Irak hükümeti ise Blackwater'ın ABD'yle tüm sözleşmelerinin altı ayda iptali ve her kurban ailesine 8 milyon, toplamda 136 milyon dolar tazminat ödenmesini talep etti. Savunma Bakanlığı raporunda, Blackwater'ın lisansının 2 Temmuz 2006'da bittiğine, dolayısıyla artık işledikleri suçlardan Irak mahkemelerinde yargılanabileceklerine hükmedildi. 2003'te işgal valisi Paul Bremer, özel güvenlikçilere dokunulmazlık vermişti.
(afp. ap)