'Özgür olmak heyecan verici'

Kurtuluş sevinci

Gazze'deki İslam Ordusu'nun elinden kurtulan BBC muhabiri Alan Johnston: Özgür olmak heyecan verici. Esaret diri diri gömülmek gibi.

GAZZE - Filistinlilere sempatisiyle tanınan BBC muhabiri Alan Johnston, Gazze'de Kaide'den esinlenen İslam Ordusu adlı örgütün elinde 16 haftalık esaretin ardından Hamas'ın bastırmasıyla özgürlüğüne kavuştu. Tarafsız haberleriyle bölgede saygınlık kazanan 45 yaşındaki muhabirin ilk sözleri, "Özgür olmak çok heyecan verici, en fantastik şey" olurken, bırakılmasını Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele alması sonrası yaptığı ciddi baskılara bağladı. Esaret günlerini, "Diri diri gömülmek gibi" diye niteleyen Johnston'un bugün memleketine dönmesi bekleniyor.
Adı sanı duyulmamış İslam Ordusu'nun Britanya ve Ürdün hapishanelerindeki Kaidecilerin bırakılması için 12 Mart'ta kaçırdığı Johnston, dün hayata yeniden 'merhaba' dedi. Hamas, Johnston için fidye verilmediğini, krizi önemli bir dini liderin gazetecinin 'koşulsuz bırakılması' fetvasının çözdüğünu duyurdu.
'Diri diri gömülmek gibiydi'
Önce Filistin lideri Mahmud Abbas'ın görevden aldığı Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'nin Şatti'deki evine götürülen Johnston esaretini şöyle aktardı: "Bazen çok korkutucuydu. Pek çok kez rüyamda bırakıldığımı gördüm, ama hep tutsak tutulduğum odada uyandım. Korkunç bir deneyimdi. Beni öldürmek ve işkenceden bahsettiler. Ellerime kelepçe vurup başıma kukuleta geçirerek gece yarısı dışarı çıkardılar. Hayatımın en kötü 16 haftasıydı. Diri diri gömülmek gibiydi. Bir kez 24 saat el ve ayak bileklerimden zincirlediler. Hafifçe vurmaya başladıkları bırakılmamdan önceki son yarım saate dek şiddet uygulamadılar. Dört farklı sığınakta tutuldum. Banyo ve mutfağa rahat gidip gelebiliyordum. Gazze yemekleri beni hasta etti. Sadece peynir, yumurta ve patates veriliyordu. İlk iki haftadan sonra radyodan BBC'yi dinliyor, dünyanın desteğini görüyordum. Çok tehlikeli ve ne yapacağı bilinmeyen insanların elindeydim. Dürüst olursak Hamas'ın ciddi baskısı olmasaydı çok uzun sürebilirdi. Beni kaçıranlar çok rahattı, ta ki Hamas kontrolü ele geçirinceye dek."
"O Filistin halkının dostu" diyen Haniye de, Hamas, İslami Cihad ve Halk Direniş Komiteleri'nin geçen yıl ortaklaşa kaçırdığı İsrailli er Gilad Şalit'in Filistinli esirlerle takasıyla ilgili anlaşma umudunu dile getirdi.
İslam Ordusu Fetih'ten doğdu
En son 24 Temmuz'da beline bombalı kemer bağlanmış görüntüleri yayımlanan Johnston, BBC aracıyla Erez'den geçerken İslam Ordusuyla ilgili "Gündemleri cihad, İsrail ya da Filistin'le ilgilenmiyorlar. Dertleri Britanya'yı bir şekilde bıçaklamak" dedi. İslam Ordusu, Gazze'de korku salan Doğmuş aşiretine sırtını dayamış. 2000'de Fetih'ten ayrılıp Halk Direniş Komiteleri'ne katılan üniversiteden ayrılma Mumtaz Doğmuş, 2005'te örgütü kurmuştu. Doğmuşların Hamas'la ilişkisi iki aşiret üyesinin ocakta öldürülünce bozulmuştu. Batı Şeria'daki Batı destekli Abbas yönetimi ise, Hamas'ın Johnston'ı uluslararası saygınlık için kurtardığını iddia etti.
Gazze'de kalıp kalmayacağı sorusunu "Artık bu kadarının yettiğini hissediyorum" diye yanıtlayan Johnston'ın İskoçya'daki evindeyse bayram var. Gazeteciyle telefonla görüşen babası Graham, "114 gün kâbustu" deyip çok mutlu olduklarını belirtti. (Dış Haberler)