Pakistan Devlet Başkanı Amerika'dan hesap soruyor

Pakistan Devlet Başkanı Amerika'dan hesap soruyor
Pakistan Devlet Başkanı Amerika'dan hesap soruyor

Svat vadisi ile Buner bölgesinden kaçan sivilleri 850 bine dayandı. Siviller sığındıkları kamplarda yaşam savaşı veriyor. FOTOĞRAF: AFP

İSLAMABAD - Batı’da Taliban’ın Pakistan’da yayıldığı, hükümeti devirip nükleer silahları ele geçirebileceği yönünde yayın yapılırken, Devlet Başkanı Ali Zerdari de Batı’ya karşı atağa geçti. Önce NBC’ye Kaide lideri Usame Bin Ladin’in, öldürülen eşi Benazir Butto’nun 1989’daki hükümetini yıkmaya çalışan bir Amerikan operatörü olduğunu söyleyen Zerdari, ‘Bin Ladin nerede’ sorusunu “Siz Amerikalılar sekiz yıldır Afganistan’dasınız. Bunu siz söyleyeceksiniz. Onu Tora Bora’da siz kaybettiniz, ben değil” diye yanıtladı.
Önceki gün Britanya ziyaretinde BBC’nin kuzeybatı sınır eyaletinin sadece yüzde 38’inin hükümet kontrolünde olduğu haberini yalanlayan Zerdari, “Taliban, yaşam biçimimize meydan okuyup yeni dünya düzeni yaratmak istiyor. Bu, 21. yüzyılın en büyük meydan okuması” dedi. Hızını alamayan Zerdari, ABD’nin Pakistan’da militanlara karşı kullandığı, ama sivil can kayıplarına da yol açan pilotsuz uçakların mülkiyetini de talep etti: “Demokrasi yarım önlemlere inanmaz. Pilotsuz uçakların mülkiyetini istedik.” 
Ilımlı din adamlarının Taliban’ı kınamaya başlaması dikkat çekerken, Lahor’da Camia Naimia medresesini yöneten Sarfraz Ahmed Naimi, “Taliban İslam için leke. Hükümetimizi, ordumuzu ve Taliban’ı yok etme haklarını destekliyoruz” diyerek 22 İslami örgüt ve siyasi partiyi buluşturdu. Sünni İslam’ın Barelvi okuluna mensup 85 milyon Pakistanlıyı temsil ettiği iddiasındaki Sünni İttehad Konseyi, ordunun Taliban’a karşı operasyonuna halk desteği için İslamabad’da konferans planlıyor. 

Göçmene aşırılıkçı yardımı

Hindistan’ın Mumbai kentindeki terör saldırısıyla suçlanan Leşker-i Taiba’nın paravanı olduğu öne sürülen Cemaat-üd Dava ise Falahi İnsaniyat Vakfı adı altında ordu operasyonları yüzünden evlerinden olan yüz binlerce mülteciye yardıma soyundu. Örgütün çok sayıda gönüllüsü mültecilerin savaş bölgesinden kamp ve hastanelere nakli ve yardım sağlanmasıyla uğraşıyor. (Dış Haberler)