Pakistan Halk Partisi Butto hanedanlığında kalacak


Pakistan'da, Benazir Butto taraftarları, hâlâ liderleri için gözyaşı döküyor.

Yas da sürüyor siyaset de...

Benazir Butto yanlılarının yası sürerken, katledilen liderin 19 yaşındaki oğlu Bilavel, Pakistan Halk Partisi başkanlığına geldi; Butto'nun kocası Asıf Ali Zerdari de eşbaşkan. PHP, ertelenmesini istemediği seçime katılma kararını da açıkladı.

İSLAMABAD - Benazir Butto suikastıyla 2007'yi kapatan Pakistan'da kasımdaki postmodern darbeden 'sivil demokrasi'ye geçişin kilidi görülen 8 Ocak genel seçiminin ertelenmesi kesin gibi gözükürken, siyasette Butto hanedanlığı sürecek. Benazir'in babası eski Pakistan lideri Zülfikar Ali Butto'nun kurduğu Pakistan Halk Partisi (PHP), dün Buttoların aile evinin bulunduğu Naudero kasabasında düzenlediği toplantıda, merhum kadın başkanın yerine 19 yaşında hiçbir siyasi tecrübesi olmayan oğlu Bilavel'i, eşbaşkanlığa da kocası Asıf Ali Zerdari'yi getirdi. PHP, ertelenmesini istemediği seçime katılma kararını da açıkladı.
Sanem sorumluluk istemedi
Pek çok partilinin liderliği devralmasını istediği Butto'nun 51 yaşındaki kız kardeşi Sanem, sorumluluk almayı reddederek toplantıda gözlemci olarak yer aldı. Bilavel annesinin kendisini halef gösterdiği siyasi vasiyetini okuyarak, partilileri liderliği Butto soyunun sürdüreceği yönünde teskin edip, intikamı demokrasi mücadelesiyle alma sözü verdi.
Seçim kampanyasında Bilavel'e önemli rol düşecek olsa da, PHP'nin baş adayı başkan yardımcısı Mahdum Emin Fehim olacak. Zira annesinin de gittiği Oxford'da bir yıldır okuyan Bilavel'in önceliği eğitimini tamamlamak. Annesi, 'eşi benzeri olmayan' anlamına gelen Bilavel'i Eylül 1988'de doğurmasını özyaşam öyküsünde "Hastane önünde kutlama için havaya açılan ateşler, çalınan davullar ve 'Çok yaşa Butto' sloganlarının sesiyle uyandım. Pakistan tarihinin en fazla kutlanan ve siyasi açıdan en tartışılan bebeği doğmuştu" diye aktarmıştı. 1999'da annesi ve iki kız kardeşiyle birlikte Londra ve Dubai'ye sürgüne giden Bilavel tabancayla atış ve biniciliğe düşkün.
Dizginler şimdilik, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarından sekiz yıl hapis yatan ve hükümet ihalelerinden aldığı yüz milyonlarca dolarlık komisyon yüzünden 'Bay Yüzde On' lakaplı babasında olacak. Butto'nun iki başbakanlığının sonunu getiren yolsuzlukların asıl sorumlusunun 51 yaşındaki eski çevre bakanı Zerdari olduğunu düşünen partililerinin çoğunun dehşete düştüğü, gönüllerinde eşbaşkan olarak Fehim'in yattığı belirtiliyor. Bilavel'e danışmanlık yapacak konseyde Fehim de yer alacak.
Şerif de seçime katılıyor
Dün Buttoların evi etrafında toplanan binlerce kişi, darbeci devlet başkanı aleyhine 'Katil Pervez Müşerref' sloganları atıp, Butto'nun memleketi Sind eyaletinin Pakistan'dan ayrılması çağrısı yaptı. Seçimi boykot edeceğini açıklamış eski devrik başbakan Nevaz Şerif, PHP yarışacaksa, kendi partisi Müslüman Birliği-N'nin de seçime katılacağını söyledi. İktidardaki Müslüman Birliği-K'nın kampanyasını askıya alması ise seçimin erteleneceğinin işareti olurken, parti sözcüsü Tarık Azim 6-12 haftalık ertelemenin 'gerçekçi' olacağını belirtti.
Müşerref'in 'Butto başını araçtaki sunroof'a çarpıp öldü' açıklamasıyla suikastı örtbas ettiği suçlamaları kesilmezken, televizyonlar sunroof'tan çekilip aracın içinde duran Butto'ya ateş ettiği ve intihar saldırısını düzenlediği söylenen iki adamın görüntüsünü yayımladı. Zerdari ise, yeniden otopsi izni vermediğini söyleyip, BM soruşturması istedi.
(afp, bbc)