Pakistan için insani felaket alarmı

Pakistan için insani felaket alarmı
Pakistan için insani felaket alarmı

Svat bölgesinin başkenti Mingora?daki siviller bulabildikleri araçlara doluşup kaçmaya çalışırken, Mardan?daki mülteci kampı dolup taşıyor. FOTOĞRAFlar: AP, reuters

Pakistan, ABD baskısı üzerine Kuzey Batı eyaletlerindeki Taliban'a yüklenirken, yüz binlerce sivil insani felaketin eşiğinde. İnsanlar bölgeyi terk ederken, mülteci sayısını 800 binle ifade edenler var. Afganistan'da ise ABD katliamı sert tepkiye yol açtı

PEŞAVER - Afganistan’da son sivil katliamın gölgesinde Afganistan ve Pakistan liderlerini ağırlayan ABD Başkanı Barack Obama, sivil kayıpları önlemeyi vaat etse de savaş bölge halkını insani felaketin eşiğine sürüklüyor. ABD baskısıyla Pakistan ordusunun ülkenin kuzeybatısındaki Malakand’da Taliban’a yüklenmesiyle birlikte yüz binlerce kişi çaresizce evlerini terk ediyor.
Çatışmalar Svat Vadisi’nin yanı sıra Aşağı Dir ve Buner’de yoğunlaşırken, hükümetin Taliban’la silah bırakma karşılığı şeriat anlaşmasına aracılık etmiş din adamı Sufi Muhammed’in Daro’daki evinin önceki gece bombalanmasıyla oğlu Kefayetullah öldü. Bu ölümün çatışmaları alevlendireceği öngörülüyor. Militanlar Malakand’dan vadinin merkezine Mingora’ya uzanan 40 km’lik yolda uzaktan kumandalı mayınlarla askerlerin ilerlemesine engel olmaya çalışıyor. Ordu ise Svat’taki Malam Cabba, Matta ve Havaza Hela’ya yüklenip militanların işlettiği Mingora yakınındaki Şahdara zümrüt ocaklarını ele geçirdiğini duyurdu. 

Taliban tehdit ediyor
Son 48 saatte en az 24 sivil ve 80 militanın öldüğü açıklanırken, Svat’taki sokağa çıkma yasağı siviller kaçsın diye kaldırıldı. Ama militanların bölge halkını engellediği belirtildi. Manju’dan AP’yi arayan Ayaz Han dün sabah ailesini araca bindirerek yola çıktığını ama yolun kapatılmış olduğunu belirterek “Çaresizim, umutsuzum, ailem için kaygılıyım” dedi. Mingora’da bir kadın sağlık çalışanı militanların “Evinden ayrılma” tehdidini aktardı.
Kızılhaç, ‘Kuzey Batı Sınır Eyaleti’nde insanı kriz derinleşiyor’ uyarısı yaptı. Pakistan Kızılayı ile birlikte 120 bin mülteci için seferber olan Kızılhaç, çatışma bölgesine giremediğinden mülteci sayısını kestiremiyor. Hükümet 500 binden söz ederken, rakamı 800 bine çıkaranlar var. İki gün önce Svabi ve Mardan’da altı yeni mülteci kampı açıldı. Çamura batmış erkekler, bitap düşmüş burkalı kadınlar ve kaygılı çocuklar kamyonlarla bölgeyi terk ederken Taliban’ın okulları bombalayıp yetkililerin kafasını uçurduğu hikayeleri anlatılıyor.
Kerim köyünden Hacı Kerim, şubatta şeriat anlaşmasının ardından geçen ay köye ‘size barış ve İslam hukukunu getirdik’ diye gelen Taliban militanlarının ertesi gün bir polisin boğazını kesmeye kalkışıp köylülerin müdahalesiyle kurtulduğunu aktarırken şu tepkiyi verdi: “Bunlar ne biçim insan, bu nasıl şeriat’ diyedüşündük. İnsanların kellesini kesmenin İslam’la alakası yok.” Mardan’daki kampa yerleşen emlakçı Şir Muhammed, Taliban’ın tacizlerine maruz kaldığını belirterek “Aklımı yitirmiş gibiyim. Saygın bir yaşam ve çocuklarıma iyi bir eğitim için çalışıp didindim. Şimdi bir kampta yaşıyorum ve oğullarım silahlardan bahsediyor” diye konuştu. 

Öfkeli Afgan’a kurşun
Afganistan’ın Ferah vilayetinde ise Bala Buluk bölgesinde ABD bombardımanına kurban gitmiş 147 sivilin ölümüne öfke vardı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton önceki gün Afganlardan ‘çok çok üzgünüz’ diyerek özür dilemiş olsa da sokağa dökülenler ‘Amerika’ya ölüm’, ‘İşgalcilere ölüm’ diye bağırıp hükümet binalarını taşladı. Valilik binasını basmaya kalkışan göstericilere plastik mermi sıkan güvenlik güçleri bir kişiyi öldürüp çok sayıda kişiyi yaraladı. (Dış Haberler)