Pakistan kazanı fokurduyor

Pakistan'da darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref yanlıları ile muhalefet arasında başyargıç İftihari Muhammed Çaudri'nin 9 Mart'ta görevden alınmasıyla tetiklenen çatışmalarda hafta sonu 41 kişi ölürken dün Çaudri davasının kilit tanığı ortadan kaldırıldı.

KARAÇİ - Pakistan'da darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref yanlıları ile muhalefet arasında başyargıç İftihari Muhammed Çaudri'nin 9 Mart'ta görevden alınmasıyla tetiklenen çatışmalarda hafta sonu 41 kişi ölürken dün Çaudri davasının kilit tanığı ortadan kaldırıldı. Muhalefet ise genel grevlerle kentleri kilitledi.
Yetkilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevden alınıp hakkında soruşturma açılan Çaudri'yi kurtaracak tanık gözüyle bakılan Yüksek Mahkeme'nin zabıt katibi yardımcısı Seyid Hamid Rıza, İslamabad'da silahlı kişilerce öldürüldü. Polis, Rıza'nın evinde dört soyguncu tarafından öldürüldüğünü iddia ederken, avukatı iktidarı sorumlu tuttu. Muhalefet partileri ise hafta sonu kanlı çatışmalar yaşanan Karaçi'nin yanı sıra başkent İslamabad, Lahor, Ketta ve Peşaver gibi kentlerde genel greve gitti. İşyerleri kepenk indirdi, ulaşım durdu, okullar kapandı.
Pakistan subayı ABD askeri öldürdü
Pakistan ile Afganistan'ın sınır anlaşmazlığını çözmek için Pakistan'ın sınır kasabası Teri Mangal'da yaptığı toplantıda ise kan aktı. Afgan Savunma Bakanlığı sözcüsü Zahir Azimi'ye göre, toplantı sırasında bir Pakistan subayı ayağı kalkıp ateş açarak iki ABD askerini öldürdü, ikisini yaraladı. Yanıt veren Amerikan askerleri de birkaç Pakistanlıyı devirdi. Çatışmada bir Afgan subayı yaralandı. Pakistan ordu sözcüsü Vahid Erşad toplantı bitiminde katılımcıları taşıyan konvoya kimliği belirsiz 'imansızlar' tarafından açılan ateşle bir ABD ve bir Pakistan askerinin öldüğünü, dört Amerikan askeri ile üç Pakistan askerinin de yaralandığını söyledi. (Dış Haberler)