Pakistan savaşın odağına konuldu

Kaide'yi 'bozguna uğratma' hedefli yeni stratejisini ilan eden Obama savaşın odağına Pakistan'ı koyarken, Taliban lideri Molla Ömer de 'kendi oyununu' kuruyor. Obama Afganistan'a 17 bin takviye güce 4 bin askeri eğitmen eklerken Ömer, Pakistan'daki Taliban'ı Afgan cephesine çekmeye çalışıyor

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama iki aydır süren değerlendirmelerin ardından Afganistan ve Pakistan’daki Kaide’yi yenmeye odaklı yeni stratejisini dün açıkladı. Bir taraftan Afganistan’a 17 bin takviye gücüne 4 bin eğitim ordusunu ekleyerek Afgan cephesini sağlama almayı hedefleyen Obama, diğer yandan ‘kanser’ diye nitelediği Kaide’nin yok edeceğini öngördüğü ‘nükleer güç’ Pakistan’a odaklı bir strateji çizdi. Taliban lideri Molla Ömer ise NATO’ya karşı direnişi güçlendirmek için Pakistan’daki Kaide unsurlarını Afganistan’a çekme çabasında. 

Pakistan’ı vurma tehdidi
Başından beri savaşı Pakistan’a yayacağı söylenen Obama nihayet stratejisini dün açıkladı. Afgan ordusundaki asker sayısını 134 bine ve polis gücünü 82 bine çıkarma hedefini tutturmak için 4 bin askeri eğitmen gönderileceğini belirten Obama, Pakistan hükümetini güçlendireceklerini ve Kaide liderleriyle ilgili istihbarat aldıklarında bu ülkeye operasyon yapacaklarını söyledi. Pakistan’a üç katı artışla beş yılda toplam 7.5 milyar dolar yardım vereceklerini belirten Obama, Afganistan’daki sürece yüzlerce sivilin katılacağını söyledi. Savaşın odağına Pakistan’ı koyan Obama, “Kaide, Amerikan topraklarına saldırılarını Pakistan’daki güvenlik sığınaklarından planlanlıyor. Açık bir hedefimiz var: Pakistan ve Afganistan’daki Kaide’yi bozuguna uğratmak, dağıtmak ve yenmek. Teröristlere mesajım şu: Sizi yeneceğiz” dedi. Obama, Pakistan’ı sert dillle uyardı: “Hata yapmayın, Kaide Pakistan’ı öldürme riski arz eden kanserdir. Açık çek vermiyoruz. Pakistan Kaide’yi söküp atma sözüne sadakatini göstermeli. Öyle ya da böyle yüksek düzeyli terörist hedeflerle ilgili istihbarat aldığımızda eyleme geçeceğimizde ısrar ediyoruz. Afganistan’ın geleceği Pakistan’a bağlı. Bu sınır bölgesi dünyanın en tehlikeli yerine dönüştü.”
Afganistan ve Pakistan yeni stratejiden memnun. Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, planın başarı şanslarını artıracağı ve bölge halkının yararına olacağını savunurken Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zardari Obama’nın girişimini olumlu bulduğunu ve ABD ile ülkesi arasındaki ilişkilere her zaman büyük değer verdiğini kaydetti.

Taliban’dan güç birliği
2001’de Amerikan müdahalesiyle devrilen Taliban lideri Ömer’in ise Pakistan’daki Kaide unsurlarını birlikte Afganistan’daki NATO güçlerine karşı savaşmaya ikna ettiği öne sürüldü. New York Times’a göre, Pakistan’nın Veziristan bölgesinde üstlenmiş Beytullah Mehsud, Hafız Gül Bahadur ve Mevlevi Nazır liderliğindeki ‘Pakistani Taliban’, saldırıları Afganistan’a yönlendirecek. Sınırdaki Dera İsmail Han’daki Taliban liderleri, Ömer’in ocak başında 2007’de Helmand komutanı Molla Zakir başkanlığında altı kişilik heyeti, Veziristan’a gönderip ‘farklılıkları bırakıp, Afganistan’a yoğunlaşalım’ mesajı yolladığını anlattı. Önerinin kabulünün ardından şubatta Birleşik Şura Meclisi kuruldu ve saldırı hazırlıkları başladı.  (ap, Reuters, afp)