Pakistan Taliban'ına operasyon işi karıştırdı

Pakistan Taliban'ına operasyon işi karıştırdı
Pakistan Taliban'ına operasyon işi karıştırdı

Şeriata geçilen Svat Vadisi?nden Buner?e yayılan militanlar daha sonra geri çekilmişti. FOTOĞRAF: EPA

Pakistan ülkeye yayılma işaretleri veren Taliban'a karşı ABD baskısıyla operasyon başlattı. İslamabad'da barış görüşmelerini askıya alan Taliban, 'Ne kadar operasyon yapılırsa ülkeye o kadar fazla yayılırız' resti çekiyor

İSLAMABAD - Pakistani Taliban’a iki yıllık çatışmaları sona erdirmesi karşılığı şeriat yönetimine geçme izni veren anlaşma, Pakistan’daki kargaşayı derinleştiriyor. Kuzey Batı Sınır Eyaleti’nde Svat Vadisi ve Aşağı Dir’i kapsayan bölgede 3 milyon kişiyi şeriata bağlayan anlaşma sonra, Taliban, güneydeki Buner’e ilerleyip başkent İslamabad’a 100 km. yaklaşmıştı. Bunun üzerine ABD’nin bastırmasıyla Pakistan hükümetinin başlattığı askeri operasyonda onlarca militanın öldüğü açıklandı. Taliban barış görüşmelerini askıya alarak yanıt verdi.
Operasyon öncesi ABD Bakanı Barack Obama anlaşmayı kınamış, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Taliban ile mücadele edilmezse hükümeti devirip nükleer silahları ele geçirebileceği uyarısı yapmıştı. Hafta ortasında Buner’e asker sevk eden, önceki gün de Aşağı Dir’de operasyon başlatan Pakistan ordusu, iki günde 46 militan öldürdüğü, bir kayıp verdiğini duyurdu. Dir halkı yanlarına sadece çocuklarını alıp bölgeden kaçıyor. Hükümet ile Taliban arasındaki anlaşmaya arabuluculuk etmiş din adamı Sufi Muhammed’in sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı: “Konseyimiz barış görüşmelerini askıya aldı. Mahsur kalan Sufi Muhammed’in köyünden çıkıp iletişim kurabilmesi için operasyon askıya alınmalı. Operasyon anlaşmaya aykırı.” Ancak sözcü, Taliban’ın anlaşmaya bağlı olduğunu belirtti. 

‘Amerikalılar paniklemesin’

Pakistan Devlet Başkanı Ali Zerdari “Eyalet hükümeti aksini söyleyene dek Taliban ile anlaşma geçerli. Gerekirse son kararı meclis verir” dedi. Dir’i Taliban’dan temizlediklerini öne sürüp Svat’a operasyonu ihtimal dahilinde sayan Zerdari, ABD’ye “Nükleer silahlarımız emin ellerde” mesajı yolladı. Dışişleri Bakanı Şah Muhammed Kureyşi de “Amerikalılara yanıtım, lütfen paniklemeyin” diye ekledi. Taliban’ın Svat’taki sözcüsü Muslim Han ise “Ne kadar operasyon yaparlarsa Pakistan’a o kadar fazla yayılırız” dedi.
Zerdari, ayrıca Kaide lideri Usame bin Ladin’in akıbetiyle ilgili de Amerikalıları iğneledi: “Onlar bizden daha donanımlı. Bizim istihbarat servislerimiz onun artık öldüğü görüşünde, fakat kanıtları yok.” (Dış Haberler)