Pakistan'da bölünmeden bu yana en büyük iç göç

Pakistan'da bölünmeden bu yana en büyük iç göç
Pakistan'da bölünmeden bu yana en büyük iç göç

On binlerce sivilin aktığı kamplarda insani koşullar vahim boyutlarda. FOTOĞRAF: afp

Orduyla Taliban arasında sıkışan Pakistanlı siviller sokağa çıkma yasağına yedi saat ara verilince yollara aktı. Olay Hindistan'la ayrılık sonrası en büyük iç göç

PEŞAVER - Pakistan önce silah bırakması karşılığı kuzeybatı sınır eyaletinde belli bir bölgeyı şeriatla yönetmesine izin veren anlaşma yapıp, sonra yayılmayı sürdürüp başkent İslamabad’ın 100 km yakınına gelen Taliban’la savaşırken, arada kalan siviller perişan. Ordunun Svat Vadisi’nin tahliyesi talimatı geçen hafta sonundan beri 500 bin sivilin yerini yurdunu terk etmesine yol açarken, dün sokağa çıkma yasağının yedi saatliğine kaldırılmasıyla bu kişilere 100 binden fazlasının daha katılması bekleniyor. Hemen ardından operasyonun şiddetleneceğine kesin gözüyle bakılırken, köylülüler bulabildikleri çek çek, eşek arabası, motorsıklet gibi araçlarla ya da yalınayak yollara dökülüyor. Bunun Hindistan ile Pakistan’ın bölünmesinden beri en büyük iç göç hareketi olduğu belirtilirken, muhabirler ‘kıyamet manzarası’ izlenimini aktarıyor.
Svat’ın en büyük kenti Mingora ile yakınındaki Kambar ve Rahimabad’dan kadın, çocuk, yaşlılar dahil binlerce kişi yola dökülürken, 40 yaşındaki tıp teknisyeni Rehmat Alam hissiyatı “Sadece kıyafetlerimiz ve uzun yolculuk için yiyecek birkaç lokmamız var. Tek güvencemiz Allah” diye dile getirdi. Hıncahınç yolcu otobüslerinin damında bile duracak yer bulunamıyordu. Uluslararası yardım örgütü World Vision, Pakistanlı yetkililerle koordineli çalıştıkları halde kamplara gelenlerin en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını, aşırı kalabalık, cehennem sıcağı, elektriksizlik, yetersiz tuvaletler yüzünden kamplarda çalışmanın imkânsız olduğunu belirtti. Britanya merkezli Muslim Aid “Bu kriz Pakistan’ın bağımsızlık sonrası tarihinde insan eliyle çıkan en büyük insani felakete gidiyor” uyarısı yaptı. 

‘Bu bizim savaşımız’
Svat’ta 5 bin Taliban savaşçısına karşı savaş uçakları ve helikopterler eşliğinde 15 bin asker süren Pakistan ordusu, dün son 24 saatte 200 militan öldürdüğünü iddia etti. Başbakan Yusuf Rıza Gilani, ABD baskısıyla girişilen operasyona dair “Bu bizim savaşımız. Bu ülkenin hayatta kalması için verdiğimiz bir savaş” derken, mültecilere yardım için milyonlarca dolar kanalize ettiklerini duyurdu. Güvenlik yetkilileri Taliban’ın kontrolündeki bölgeninin oranının yüzde 3’ten 12’ye çıktığını belirtirken, elitlerde Taliban’ın ülkeyi ele geçireceği korkusu büyüyor. 

Fosfor mu?
Afganistan’ın Ferah bölgesindeki ABD bombardımanında 150’ye yakın sivil ölmüşken yaralılardaki tuhaf yanıklar, ‘fosfor bombasına’ yoruldu. ABD, ‘Taliban kullanmıştır’ ididasında. (afp, bbc)