Pakistan'da bu kez hedef kriketçiler

Pakistan'da bu kez hedef kriketçiler
Pakistan'da bu kez hedef kriketçiler

Stada giden konuk kriket takımına 12-14 kişi roket atar, el bombası ve makineli tüfekle saldırdı.

Sri Lanka kriket takımı Lahor'da saldırıya uğradı. Altısı polis sekiz kişi öldü, yedi oyuncu, koç ve hakem yaralandı. Takımı otobüs şoförü kurtardı

LAHOR - Pakistan, kasımda Hindistan’ın Mumbai kentini basan militanlarla bağlantılandırılmasının ardından yine uluslararası toplumu şoke eden bir terör saldırısıyla gündemde. Britanya sömürgeciliği döneminde bölgeye gelip bölge ülkelerinin en sevdiği spor dalına dönüşen kriket, Pakistan’da hedef alındı.  İslamabad’ın ısrarlı davetiyle maça giden Sri Lanka kriket takımı, dün Lahor kentinde saldırıya uğradı. Takım otobüsüne eşlik eden polislerden altısıyla iki sivil öldü, Sri Lanka takımının yedi oyuncusu, Britanyalı yardımcı antrenörü ve bir hakem yaralandı. Yaralı iki oyuncu hastaneye kaldırıldı.
Kaddafi Stadyumu’na yol alan Sri Lanka konvoyuna pusu kuran 12-14 kişi roket atar, el bombası ve otomatik silahlarla saldırdı. Güvenlikçilerin karşılık vermesiyle 15 dakikalık çatışma yaşandı. 25 kurşunla ön camı dağılan otobüsün her yanı kevgire döndü. Otobüsü sıkı bir manevrayla 100 metre ötedeki stadyuma ulaştırmayı başaran şoförü Sri Lankalı sporcular kahraman ilan etti. 
Çatışma bölgesinde bombalı iki yelek, bombalı iki araç, bazukalar, telsiz ve sırt çantaları bulundu. Saldırganlar kayıp vermedi ve olayı kimse üstlenmedi. Pakistanlı yetkililerin bazısı saldırının sofistikeliğini Mumbai baskınına benzetirken, bazısı saldırganların Afgan sınırında yaşayan Peştunları andırdığını söyledi. Sri Lanka’da ordunun ayrılıkçı Tamil Kaplanları’na ağır darbe indirdiği döneme denk geldiğinden Tamil bağlantısı ihtimali de var. 

ICC: Pakistan uluslararası kriketi zor görür
Pakistan ordusunun helikopterle sahadan aldığı oyuncular, uçakla ülkelerine gönderildi. Sri Lanka, saldırıyı kınarken İslamabad’ı suçlamaktan kaçındı.  Gelgelelim Pakistan’ın 2011 Dünya Kriket Şampiyonası’na ev sahipliği tehlikeye girdi. Uluslararası Kriket Konseyi (ICC), Mumbai baskını sonrası Hindistan ve Avustralya kriket takımları güvenlik gerekçesiyle çekilince bu yıl Champions Trophy’nin Pakistan’da yapılamayacağına hükmetmişti. Dünkü saldırıdan sonra 2011 dünya şampiyonasının Pakistan’ta oynanması kararını gözden geçirmeye başlayan ICC, uluslararası kriketin yakın gelecekte Pakistan’a geri dönmesinin zor olduğunu belirtti.  (ap, afp, bbc)