Pakistan'da kadın bakan şeriat hedefi

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da geçen ay bir genelev patroniçesini kaçırıp adını duyuran Lal Camisi, bu kez kurduğu Taliban tipi şeriat mahkemesiyle gündemde.

İSLAMABAD - Pakistan'ın başkenti İslamabad'da geçen ay bir genelev patroniçesini kaçırıp adını duyuran Lal Camisi, bu kez kurduğu Taliban tipi şeriat mahkemesiyle gündemde. İmam Mevlana Abdülaziz'in geçen cuma kuruluşunu açıkladığı şeriat mahkemesinin ilk icraatı, Turizm Bakanı Nilüfer Bahtiyar hakkında fetva yayımlamak oldu. Bahtiyar'ın suçu, Fransa ziyaretinde yamaç paraşütü pilotlarıyla 'edebe aykırı pozlar vermek.'
İmam yardımcısı Abdülraşid Gazi, renkli pilot kıyafeti giydiği ve inişte bir eğitmene sarıldığı için Bahtiyar'ın istifasını istedi. Gazi, "Müftüler, edebe aykırı ve nahoş fotoğraflarını görünce fetva yayımladı" dedi. Lal Camisi, 'hükümet şeriat mahkemesini kapatırsa intihar saldırıları düzenleneceği' tehdidini yineledi. Bahtiyar, "Üzgünüm. Bu etkinliğe, depremzede çocuklara yardım toplamak için gitmiştim" derken, Enformasyon Bakanı Yardımcısı Tarık Azim, fetvayı kınayıp "Sorunu camiyle müzakareyle çözmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.
Lal Camisi medresesinin 3 bin öğrencisi, cuma video dükânlarına saldırmıştı. Caminin 'ahlak devriyeleri' ise dükkânları basıp 'İslami olmayan filmleri satmama' emri veriyor.