Pakistan'da milyonlarca mülteciye doğru

Pakistan'da milyonlarca mülteciye doğru
Pakistan'da milyonlarca mülteciye doğru

Kadınlı çocuklu Pakistanlı siviller, en temel ihtiyaçların bile zorlukla karşılandığı mülteci kamplarında sersefil. FOTOĞRAF: AP

Pakistan Taliban'a karşı başarı iddia ederken, bölgeden kaçan 360 bin kişi mülteci olarak kaydoldu. BM'ye göre yıl sonuna dek toplam mülteci sayısı 2 milyona yaklaşabilir

PEŞAVER - Pakistan hükümetinin kuzeybatı sınır eyaletinde belli bir bölgeyi şeriatla yönetmesine izin verdiği Taliban’a başkente 100 km yaklaşması üzerine operasyon düzenlemesinin bedelini siviller ödüyor. Oparasyon düzenlenen Svat Vadisi, Aşağı Dir ve Buner bölgelerinden can kayıplarıyla ilgili güvenilir ve bağımsız bilgi alınamazken, on binlerce sivil yanlarına sadece çocuklarını ve yorganlarını alıp yürüyerek ya da hınca hınç dolu araçlara binerek bölgeden kaçıyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bir haftada bölgeden kaçan 360 bin 600 Pakistanlının kendisini mülteci olarak kaydettirdiğini aktarırken, İnsani İşler Koordinasyonu Ofisi (OCHA) mültecilerin toplam sayının çok daha fazla olabileceği görüşünde. OCHA’nın Pakistan sorumlusu Manuel Bessler, 500 bin kişilik mülteci dalgasına aralık ayına dek 800 bin mülteci daha eklenmesine hazırlıklı olmaları gerektiğini uyarısı yaptı. Operasyondan önce de Taliban’ın şerrinden kaçan 500 bin Pakistanlı bölgeyi terk etmişti.
Bölgedeki 5 bin Taliban savaşçısına karşı savaş uçakları ve helikopterler eşliğinde 15 bin asker gönderildi. Dün İçişleri Bakanı Rahman Malik “Son Talib’e dek operasyon sürecek” derken, Başbakan Yusuf Rıza Gilani meclise operasyonu “Ülkenin varlığı tehlikede” diye açıkladı. Son dört günde 700’den fazla savaşçı öldürüldüğü, son 24 saatte Svat’taki çatışmalarda 52 ‘zalim’in öldüğü iddia edildi. Bombardımana rağmen Svat’ın en büyük kenti Mingora Taliban kontrolünde. 

‘Kaide de güçleniyor’
Taliban’ın şiddetinin bölgenin dışına taşmasının bir göstergesi ise dün Peşaver kentinin güneyindeki kontrol noktasına intihar saldırısı düzenlenmesi ve biri altı yaşında çocuk 10 kişinin ölmesi oldu. New York Times, Amerikalı ve Pakistanlı istihbarat yetkililerine dayanarak, atom bombasına sahip tek Müslüman ülke Pakistan’daki kargaşadan yararlanan Kaide’nin varlığını güçlendirdiğini ve diğer militan örgütlerle dayanıştığını yazdı. CIA’in geçen ay Güney Veziristan’daki bir Kaide kampında havaya uçurduğu kamyonda eylülde 50’den fazla can alan İslamabad’daki Marriott oteli saldırısından daha büyük hasar verebilecek miktarda patlayıcı bulunduğu belirtildi. Taliban’ın başkent İslamabad yakınlarına ilerlemesinin de Kaide’nin adam toplamasını kolaylaştırdığı kaydedildi. (afp, aa)