Pakistan'da yargı onaylı tuhaf seçim

Pakistan meclis bugün tuhaf koşullarda yeni devlet başkanını seçiyor. Kilit konu darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakmadan yeniden seçilmekteki inadı.

İSLAMABAD - Pakistan meclis bugün tuhaf koşullarda yeni devlet başkanını seçiyor. Kilit konu darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakmadan yeniden seçilmekteki inadı. Yüksek Mahkeme dün seçimin iptalini isteyen muhalefeti geri çevirirken, Müşerref'in de kaderini elde tutan bir karar aldı. Buna göre, seçim yapılacak ama kazanan adaylık şartlarını taşımıyorsa sonuç açıklanmayacak. Yani Müşerref'in 'seçilirsem 15 Kasım'da genelkurmay başkanlığından istifa ederim' vaadini tutması beklenecek. Müşerref eski istihbarat şefi Pervez'i Keyani'yi genelkurmay başkanı yapacağını vaat etmişti.
Darbeci lidere karşı sürgündeki eski kadın Başbakan Benazir Butto yerine Halk Partisi liderliğini yürüten Mahdum Emin Fehim ile rejime bayrak açan hukukçuların adayı eski yargıç Vecihiddin Ahmed'in bulunduğu dört kişi yarışıyor.
Butto ile gizli anlaşma
Müşerref, Butto'yla da iktidar paylaşımı anlaşması yaptı. Buna göre, 18 Ekim'de ülkeye dönecek Butto'nun yolsuzluk suçlamaları kaldırıldı. Gizli şartın ise Butto'nun Müşerref'in adaylığını, Müşerref'in de 2008 genel seçiminde Butto'nun başbakanlığını desteklemesi olduğu söyleniyor. Müşerref'in ittifakı devlet başkanını seçecek 342 üyeli meclis, 100 üyeli senato ve dört vilayet meclisinde çoğunlukta. Ama askeri rejim, ABD ile ittifakı ve yoksulluktan bıkmış 160 milyon Pakistanlının iktidardaki Pakistan Müslüman Birliği'ne 2008 genel seçiminde kırmızı kart çıkarması bekleniyor. Yani Müşerref'in Butto'ya ihtiyacı var. (Dış Haberler)