Pakistanlı ajanlar ABD'nin hedef tahtasında

Pakistanlı ajanlar ABD'nin hedef tahtasında
Pakistanlı ajanlar ABD'nin hedef tahtasında

Önceki gün Pakistan?ın kuzeybatısında bir camide düzenlenen intihar saldırısında ölen 50 kişi kitlelerin katıldığı cenaze törenleriyle gömüldü. Kitleler saldırı aleyhine slogan da attı. FOTOĞRAF: AFP

Obama'nın Afganistan stratejisini Pakistan'a odaklaması sonrası, genelkurmay başkanından bölge temsilcisine ve merkez komutanına varana dek Amerikalı yetkililer Pakistan istihbaratını Taliban ve Kaide ile işbirliğiyle suçladı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan-Pakistan (AfPak) stratejisinin odağına Pakistan’ı koymasının ardından, Pakistan istihbarat servisi ISI, Amerikalı yetkililerin hedefi haline geldi. Obama Kaide liderleriyle ilgili istihbarat aldıkları tahdirde Pakistan’a oparasyondan çekinmeyecekleri tehdidini yinelerken, ISI’nın Kaide ve Taliban’ı desteklediğine dair suçlamalar sökün etti.
ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, Sovyetlerin Afganistan işgali sırasında CIA’in işbirliği yaptığı ISI’nın bazı unsurlarının hem Pakistan’ın batısındaki Afgan sınırında hem doğusunda Hindistan sınırına sığınmış Taliban ile Kaide militanlarını desteklediğini söyledi. Mullen, “ISI’ya stratejik yaklaşım değişmeli, onların militanlara desteği kesilmeli. Amerikalı yetkililer Pakistan yönetimiyle işbirliğine zarar vermemek için nadiren bunu açıkça dile getiriyor” diye konuştu. 

Türkiye’ye de rol
AfPak Temsilcisi Richard Holbrooke, “Her şeyin ötesinde nükleer silah sahibi Pakistan’ın casus ağının soruşturulması çok önemli. Bu son derece rahatsız edici bir mesele” vurgusu yapıp CIA ile ISI birbirinin boğazına yapışırsa başarılı olamayacaklarını söyledi. Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus, 1980’lerde bazı militan grupların Amerikan yardımıyla ISI tarafından kurulduğunu hatırlatıp “Taliban ile ISI arasındaki bağlar güçlü ve bugüne dek devam etti” dedi. Petraeus,  ISI’nın militanlara yerlerinin ABD güçlerince tespit edildiği istihbaratını uçurduğunu kaydetti.
Taliban’a güvenli sığınak sunduğu gerekçesiylePakistan ile kavgalı Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Obama’nın önerilerini “Beklediğimizden daha iyi” sözleriyle alkışladı. ABD’den Kaide ile mücadele için beş yılda 7.5 milyar dolar alacak Pakistan Devlet Başkanı Ali Zerdari de memnuniyet açıkladı.
Yeni stratejide Türkiye’nin rolü de öne çıkarıyor. Holbrooke, Afganistan’a etkisi açısından Hindistan, Çin, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Türkiye’nin önem taşıdığını vurguladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Türkiye’nin tarih ve performans itibariyle oynayacağı önemli bir rolü bulunduğunu söyleyip “Türkiye’nin çok önemli katkıları var. Türkiye bundan sonra ilave ne katkıda bulunursa bulunsun bunun da kritik önemi var” dedi. 
Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Afganistan konferansına evsahipliği yapan Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise, “Afganistan’ı NATO yardımıyla dışarıdan yönetmek imkansız. Afganistan kendi demokrasi yolunu bulmalı” uyarısı yaptı.  ŞİÖ konferansına Türkiye de katıldı. (ap, reuters, afp)