Pakistanlı Taliban'a yüz çevirdi, ABD'yi de düşman görüyor

Pakistanlı Taliban'a yüz çevirdi, ABD'yi de düşman görüyor
Pakistanlı Taliban'a yüz çevirdi, ABD'yi de düşman görüyor

Zerdari, bağımsızlığın 62. yıldönümündeki törenlerde siyasi reformlara yöneleceklerini duyurdu.

İSLAMABAD - Taliban’ın Pakistan’daki desteği azalıyor. Taliban karşıtlığı yüzde 70’lere varırken, ABD’yi düşman görenlerin oranı da azımsanacak gibi değil: Yüzde 64.
2008’deki ankette Pakistanlıların yüzde 27’si Taliban için olumlu, yüzde 33’ü olumsuz görüş bildirirken, geri kalanı yorum yapmamıştı. Pew Küresel Davranışlar Projesi’nin mayıs sonu ve haziran başında kentlerde 1254 kişiyle görüşerek yaptığı son anket ise bu görüşlerin çarpıcı biçimde değiştiğini gösterdi. Buna göre, Pakistanlıların yüzde 70’i Taliban’a karşı çıkarken, yüzde 10’u onaylıyor. Kaide’ye destek yüzde 9’da.  Yüzde 64’lük kitle ise ABD’yi düşman belliyor. Afgan sınırında ortak terör karşıtı operasyonlar ABD’nin ‘ortak’ olarak görülmesine yetmiyor. ABD’ye destek oranı yüzde 9’da. ABD Başkanı Barack Obama da durumu değiştirmemiş. Obama’ya güven yüzde 13’ken, Pakistanlıların yüzde 58’i ABD’nin Pakistan’daki militan hedeflere saldırılarını bağımsızlığın ihlali görüyor. Amerikalıların tesellisi ise yüzde 53’lük kitlenin ABD ile ilişkilerin gelişmesinden yana çıkması.
AP’ye konuşan Pakistanlılar, İslam’ın savunucusu gördükleri Taliban’ın acımasızlığını görünce sarsıldıklarını söyleseler de ABD argümanlarına da inanmıyor. 45 yaşındaki Lahorlu avukat Muhammed Zaman, “Obama, yeni şişenin içindeki eski bir şarap gibi” derken, 26 yaşındaik Kettalı üniversite öğrencisi Ali Ahmed Mengal, “Bir zamanlar onları severdim, ama şimdi onlara saygı duymuyorum, çünkü masumların öldürülmesine karşıyım” vurgusu yapıyor. Araştırma Paştunların yaşadığı kırsal kesimi kapsamıyor. 

Zerdari’den FATA’ da siyaset özgürlüğü
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ise dün Paştunların yaşadığı ve federal yönetimi olan yedi aşiret bölgesinde (FATA) yeni reform programı açıkladı. 62. bağımsızlık yıldönümünde bu bölgelerde siyasi faaliyet yasağını kaldıran Zerdari, her vatandaşa aynı yasaların uygulanması gerektiğinin altını çizdi. (ap, afp)