Pantolonuyla Hartum'un kırbaçlarına karşı...

Pantolonuyla Hartum'un kırbaçlarına karşı...
Pantolonuyla Hartum'un kırbaçlarına karşı...

Aralarına erkeklerin de karıştığı Sudanlı kadınlar, ikinci duruşmasında da Lubna?yı (üstte ortada) yalnız bırakmadı. Polis kalabalığı dağıtmak cop kullanıp havaya ateş açtı. FOTOĞRAF: AFP

Sudan'da pantolon giydiği için kırbaçlanması istenen Lubna'nın ikinci duruşması da kadınların gövde gösterisine dönüştü. Yargıcın BM dokunulmazlığı teklifine karşı Lubna BM'deki görevini bıraktı

HARTUM - Sudan’ın başkenti Hartum’da ay başında bir kafede pantalon giymiş 13 kadınının tutuklanıp bazılarının kırbaçlanması vakası aralarındaki bir gazetecinin mücadelesi sayesinde farklı seyir aldı.
Sudan yönetimi kadınların pantolon giymesinin ceza yasasının edepsiz giyinme yasağına girdiğini iddia ederken, 10 kadın karakolda 10’ar kez kırbaçlanma cezasını kabul etmişti. Gelgelelim olayı mahkemeye götürmeyi tercih eden üç kadından biri olan solcu gazeteci ve BM çalışanı Lubna Ahmed Hüseyin, uluslararası medya ve diplomatları çağırdığı ilk duruşmayı kendisini desteklemeye gelen kadın hakları savunucularıyla birlikte gövde gösterisine dönüştürmüştü. Dünkü ikinci duruşma da rejim açısından kolay geçmezken, yargı çareyi oyalama taktiğine yatmakta aradı.

Dava 7 Eylül’e ertelendi
Geçen hafta BM dokunulmazlığı altına girmezse 40 kez kırbaçlanacağını söyleyen yargıca “BM dokunulmazlığına girmem. Sıkıysa kırbaçlayın” yanıtını veren Lubna, hafta sonunda Batı basınına demeçlerinde davayı anayasa mahkemesine dek götüreceğini, mahkeme ceza yasasının söz konusu maddesini anayasal bulursa, değil 40, 40 bin kez kırbaçlanmaya hazır olduğunu söylemişti. Dün kendisini desteklemeye mahkemeye gelen çoğu kadın yüzlerce kişiyi dağıtmak için polis güç kullanırken, yargıç Lubna’nın yasal dokunulmazlığı bulunup bulunmadığını saptamak için davayı 7 Eylül’e erteledi. Ayrıca avukatlardan biri, yargıca Lubna’nın dokunulmazlığı olduğu, kadın gazetecinin sözlerini kaale almaması gerektiğini söyleyerek, savunma ekibinin sözbirliğini bozdu. Yargıç dosyayı dışişleri bakanlığının da incelemesine karar verdi.
Mahkeme önünde ‘Karanlık çağlara dönüş yok’ pankartları açıp ceza yasasına karşı sloganlar atan kadınlar, polisin gözyaşartıcı gaz ve coplu müdahalesiyle karşılaşırken, bir memur havaya ateş açtı.

‘Kuran’ın neresinde yazıyor?’
Avukatlarının mahkeme önünde polisin saldırısına uğradığını iddia ettiği Lubna, basına kapalı duruşmadan çıkışta, yargılanmak istediğinde ısrar edip BM’nin Hartum’daki medya bürosundaki görevinden istifa ettiğini söyledi. Solcu El Sahaf gazetesinin çalışanı, “Mahkeme davayı ertelememeliydi. Her şeye hazırım. Karardan kesinlikle korkmuyorum. Kırbaç ya da başka cezaya çarptırırlarsa sonuna dek temyize gideceğim, gerekirse anayasa mahkemesine götüreceğim” dedi. Pantolonuyla namaz kıldığını belirten Lubna’ya göre, söz konusu yasa insan hakları, anayasa ve şeriata aykırı. Kadın gazeteci, “Kadınların giydikleri yüzünden kırbaçlanmasını haklı göstermek için Kuran’a atıf yapanlar, hangi Kuran ayeti ya da hadisin böyle dediğini bana da göstersinler, çünkü ben hiçbirinde bulamadım” diye meydan okudu. Lubna’ya destek veren göstericiler arasında erkeklerin de bulunması dikkat çekti. Sudan’da Ömer Beşir yönetimine muhalif partiler, kadınların pantalon mücadalesine destek veriyor. (afp)