Papa istenmediği topraklarda

Papa istenmediği topraklarda
Papa istenmediği topraklarda

Peres ve Netanyahu?nun havaalanında karşıladığı Papa?nın yakası rüzgâr esince yüzünü örttü. FOTOĞRAFLAR: afp, epa

Üç semavi dinin paylaşamadığı Kutsal Toprakları ziyaret eden Papa, İsrail'de devlet töreniyle karşılandı. Hem laik hem dinci Yahudilerin tepki gösterdiği Papa, ilk iş Filistin devletinin kurulması ve anti-Semitizmle mücadele çağrısı yaptı, soykırım inkârcılığını da reddetti

KUDÜS - Yahudilerin 2. Dünya Savaşı sırasında Holocaust’a ‘sessiz onayı’ nedeniyle Vatikan’a duyduğu öfke bir yana, Nazi gençlik kollarından gelmesi nedeniyle ‘özel hisler’ beslediği Alman asıllı Papa 16. Benediktus, üç semavi dinin hak iddia ettiği Kutsal Topraklar’daki beş günlük ziyaretine dün başladı. Kutsal Topraklar’a giden üçüncü papa 16. Benediktus, kamuoyunca pek hoş karşılanmadı. Gazze’ye gitmediği için Filistinlilerin ‘Ziyaret işgale hediye’ diye çıkıştığı, laik İsraillilerin boykot ettiği ve dinci Yahudilerin kindarca yaklaştığı 16. Benediktus için Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’nda devlet töreni düzenlendi. 
2006’da Hz. Muhammed’i şiddetle bağdaştıran, geçen cumartesi Amman’daki bir camiye ayakkabılarıyla giren Papa’yı Ben Gurion’da karşılayan protokolde Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu,  Hıristiyan, Müslüman ve Dürzi temsilcileri yer aldı. Meclis Başkanı’nın yanı sıra Aşkenazi ve Sefarad Hahambaşları törene katılmadı. Solcu Meretz’in bir vekili tüm etkinlikleri boykot kararı alırken, sağcı Ulusal Birlik vekilleri Papa’yı ‘Yahudi düşmanı’ ilan etti. Aşırı sağcılar, 2000 yıl önce çalınan ‘7 Kollu Şamdan’ gibi eşyalar geri getirilene dek Papa’nın alıkonulması için mahkemeye başvurdu. 

Soykırım Müzesi’ni ziyaret etti
Nazileri onaylamakla suçlanan Papa 12. Pius’u kutsayıp soykırım inkarcısı bir piskoposun afarozunu kaldırarak Yahudileri kızdırmış Papa, ziyaretine anti-Semitizmle mücadele mesajıyla başladı. Papa, havaalanındaki ilk açıklamasında, Filistin devletinin kurulması  için dolaylı çağrı yaptı: “Olağanüstü zorluklara karşı her iki halkın güvenli ve uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki kendi yurtlarında  barış içinde yaşayabilmesi için bütün sorumlulardan adil çözüm arayışı içerisinde olası her yolu araştırmalarını  rica ediyorum.”
On binlerce polis ve askerin ‘Beyaz Kaftan Operasyonu’yla koruduğu Papa, Kudüs’te Peres’le görüşürken, Hamas’ın kaçırdığı İsrailli asker Gilad Şalit’in ailesi de hazır bulundu. “Kutsal Topraklara adaletli dönüşten kaynaklanan barış için dua ediyorum” diyen Papa’ya, Peres 0.5 milimetrekarelik bir çipe yerleştirilmiş mikro Tevrat hediye etti. 12. Pius’un fotoğrafının yanında ‘Soykırımda sustuğu ve engellemeye çalışmadığı’nın yazdığı Yad Vaşem Soykırım Müzesi’ni ziyaret eden Papa, sesi titreyerek kurbanlar için “Ağlayışları kalbimizde yankılanıyor. Adları asla yitmesin, acıları asla inkar edilmesin, küçümsenmesin ya da unutulmasın” dedi. Ama Yad Vaşem Müdürü, Başhaham Israel Meir Lau, konuşmayı “Bir şey eksikti. Ne kasap Almanları andı, ne özür ne de acı çekenlerle empati dile getirdi” diye eleştirdi.  Papa, düzenlediği dinlerarası toplantıyı ise, Filistin Yönetimi İslami Mahkemeleri Başkanı Şeyh Tamimi’nin Müslümanlarla Hıristiyanların İsrail’e karşı birlikte mücadelesi çağrısı üzerine terk etti.

‘Obama’nın 57 ülkeli barış planı’
Netanyahu dün ilk yurtdışı gezisini yaptığı Mısır’da “Filistinlilerle müzakerelerin en kısa zamanda başlamasını istiyoruz” dedi. Ürdün Kralı Abdullah ise “Müzakereler gecikirse 12-18 ayda Arap-İsrail savaşı çıkar” uyarısı yaptı.  ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’in hem Filistin, hem Suriye hem de Lübanan ile barış anlaşması yapması, İslam Konferansı’nın 57 üyesinin de İsrail’i tanıması planı yaptığını anlatan Abdullah, Obama’nın gelecek hafta Netanyahu’dan İsrail’in 1967 sınırlarına dönmesi ve Yahudi yerleşimlerini durdurmasını isteyeceğini söyledi. 

Davutoğlu ilk mesajını verdi
BM Güvenlik Konseyi’nin iki devletli çözüm toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, barış sürecinin tüm ayaklarıyla derhal canlandırılması, Filistinli tüm grupların muhatap alınması gerektiğini söyledi. Davutoğlu İsrail’i bölgedeki insani durum, Kudüs’ün statüsü ve Arap barış girişimini kaale alması yönünde uyardı. (Dış Haberler)