Papa suikastı zanlılarından Antonov öldü

Mehmet Ali Ağca'nın 13 Mayıs 1981'deki Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimine suç ortağı göstermesi üzerine yargılanan, ancak kanıt yetersizliğinden bırakılan Bulgar Sergey Antonov öldü.

SOFYA - Mehmet Ali Ağca'nın 13 Mayıs 1981'deki Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimine suç ortağı göstermesi üzerine yargılanan, ancak kanıt yetersizliğinden bırakılan Bulgar Sergey Antonov öldü.
O dönemde Roma'da Bulgar Havayolları'nın temsilcisi olan Antonov, 1982'de gözaltına alınmış, ama Ağca'yı tanımadığını öne sürmüştü. İki buçuk yıllık soruşturmanın akabinde 1985'te davası başlayan Antonov, 1986'da kanıt yetersizliğinden suçsuz bulunduktan sonra dava sırasında yaşadığı şok nedeniyle ülkesinde doktor raporuyla emekli olmuştu.
Cesedi geç bulundu
59 yaşındaki Antonov hakkında günlerce bilgi alınamayınca bir komşusunun uyardığı polis evde cesedini buldu. İçişleri Bakanlığı 'Doğal ölüm' dedi. Suikast girişimine Bulgar istihbaratının karıştığını ve Papa'yı vurduğu silahı Antonov'dan aldığını öne süren Ağca'nın 'diğer suç ortakları' olarak gösterdiği Bulgaristan'ın Roma elçiliğinde görevli Jelyu Vasilev ile Todor Ayvazov ise soruşturma prosedürü başladığında İtalya'yı terk edip Sofya'ya dönmüştü. (afp, aa)