Papadopulos'a AKEL'li rakip

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin en büyük partisi olan komünist AKEL'in politbürosu, gelecek yılki başkanlık seçiminde kendi liderlerinin aday gösterilmesini tavsiye etti.

LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Yönetimi'nin en büyük partisi olan komünist AKEL'in politbürosu, gelecek yılki başkanlık seçiminde kendi liderlerinin aday gösterilmesini tavsiye etti.
81 yıllık parti tarihinde ilk kez kendi içinden başkan adayı gösterme eğilimine giren AKEL, 2003 seçiminde verdiği destekle merkez sağcı Tasos Papadopulos'un Rum lideri seçilmesinde büyük rol oynamıştı. Ertesi yıl Kıbrıs'ın birleşmesine ilişkin Annan Planı'na referandumdan 'Hayır' çıkmasını sağlayan Papadopulos, adadaki çözümsüzlüğün bir numaralı müsebbibi konumunda. AKEL'in aday göstermeyi planladığı parti lideri ve parlamento başkanı Dimitris Hristofyas, Annan Planı'na destek açıklamamıştı, ama Papadopulos'tan farklı olarak hem çözüm yanlısı hem de KKTC yönetimiyle iyi ilişkileri var.
Politbüro, koalisyonun ortak adayı olarak Hristofyas'ın isminin sağcı DIKO ve sosyalist EDEK'e iletilmesini tavsiye etti. Ama ikinci döneme istekli Papadopolus, çözüm istemeyen bu iki partinin desteğine sahip.