Papadopulos'un bir ağlamadığı kaldı

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, 2008 Şubatı'nda düzenlenecek başkanlık seçimlerine adaylığını ilan ederken, 2004'te Rumları Annan Planı için 'Hayır' demeye davet ettiği konuşmasını hatırlattı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, 2008 Şubatı'nda düzenlenecek başkanlık seçimlerine adaylığını ilan ederken, 2004'te Rumları Annan Planı için 'Hayır' demeye davet ettiği konuşmasını hatırlattı. Dram filmlerindeki aktristleri hatırlatan mimikler yapan Rum liderin bir tek ağlamadığı kaldı.
Papadopulos, televizyonlarda yayımlanan 'halka sesleniş'inde, "Kıbrıs konusu kapansın diye bir çözümü kabul etmeyeceğim. Göçmenlerin servetleri ve topraklarına dönme hakkından feragâtte bulunmayacağım" dedi. Annan Planı'na değinirken "Hayır kararımızla gurur duyuyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kurtardık" diyen Papadopulos, referandum sonrası da uluslararası alandaki olumsuz havayı değiştirmeyi başardığını, Türkiye'yi ise AB yolunda ilişkilerini normalleştirme' yükümlülüğü altına soktuğunu söyledi. 'Normalleşme Papadopulos için Türkiye'nin 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni' tanıması ve askeri varlığını sona erdirmesi. Rum liderin 20 dakikalık konuşmasında, hedefi 47 yıllık tarihinde ilk kez kendi adayını (Dimitris Hristofyas) desteklemeyi kararlaştıran komünist AKEL taraftarlarını iknaydı. Papadopulos "Beni onca yıl destekleyen AKEL taraftarı seçmenlerle daha çok mücadaleden galip çıkacağız" vurgusu yaptı.
AKEL'le cunta benzetmeli kapışma
İlk kez seçilme şansı neredeyse eşit üç aday yarışa girdiğinden çetin geçeceği görünen Rum seçimine yedi ay olsa da Papadopulos ile AKEL arasında bıçaklar çekildi. Rum Yönetimi'nin yeni sözcüsü Vasilis Palmas'ın, AKEL yönetimini Papadopulos'u uzaklaştırmak istemekle suçlayıp Rum lideri Makarios'a, AKEL'i de Yunan albaylar cuntasına benzetti. AKEL buna 'Biz Papadopulos'u desteklerken iyi idik, şimdi kötü' tepkisi gösterdi.