Papandreu ilk fiili ziyaretini İstanbul'a yapıyor

Papandreu ilk fiili ziyaretini İstanbul'a yapıyor
Papandreu ilk fiili ziyaretini İstanbul'a yapıyor

Yunan Başbakanı Papandreu, bugün Erdoğan?la görüşecek.

Yeni liderle ilk temas
ATİNA/ANKARA - Yunanistan’da tek başına iktidara gelen ve yıl başına kadar önemli dış politika dosyalarını idare edebilmek için hem Başbakanlık, hem Dışişleri Bakanlığı şapkalarını giyen Yorgos Papandreu, bugün Dışişleri Bakanı şapkasıyla ilk ‘fiili’ yurtdışı ziyaretini sürpriz biçimde İstanbul’a yapıyor. İlk resmi dış ziyaretini 19 Ekim’de Kıbrıs Rum Kesimi’ne gerçekleştireceği açıklanan Papanderu, bundan önce Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak. Yunan liderin bu kararında kendisini seçim zaferi için arayan Başbakan Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin etkili olduğu kaydedildi. 

Sürpriz, panik
Papandreu’nun bugün 15.30’da Erdoğan ile görüşeceği kesinleşti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Papandreu ile görüşme konusunda kesin konuşmasa da, ev sahibi olarak görüşebileceklerini ima etti.
2009/2010 dönem başkanı olarak İstanbul’da bugün 13 ülkenin katılacağı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Dışişleri, dün Papandreu sürprizi ve paniği yaşadı. Güney Doğu Avrupa toplantısında ülkesinin ağırlığını yitirmek istemediği belirtilen Atina, toplantıda Papandreu tarafından temsil edileceğini bildirince, Ankara otel, program ayrıntılarını son dakikada organize etmek zorunda kaldı. Yunan liderin Türkiye politikasının ilk sinyallerini İstanbul’da vermesi bekleniyor. 

Sırbistan-Bosna barışı için üçlü toplantı
Davutoğlu, bugün toplantı çerçevesinde ayrıca Bosna Hersek ile Sırbistan heyetlerini buluşturacak. Dayton Anlaşması ile kurulan Bosna Hersek Federasyonu’nda yaşanan sorunların büyümeden aşılmasını isteyen Türkiye, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Boşnak ve Hırvatlarla daha fazla işbirliği yapması için Sırbistan’ın desteğini almaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, 21 Ekim’de Belgrad’ı ziyaret edecek. Boşnaklarla yakın ilişki içinde olan Türkiye, NATO’nun savaş sonrasında Bosna’da konuşlandırdığı askeri birlikleri AB’ye devretmesine karşın Zenitza’daki askeri birliğini tutmayı sürdürmüştü. (Radikal)